Palermo stało się włoską stolicą „cyfrowych wędrowców”

Palermo na Sycylii stało się włoską stolicą "cyfrowych wędrowców", czyli osób z różnych krajów pracujących zdalnie, a także twórców startupów – odnotowuje dziennik "Corriere della Sera". Podkreśla, że ostatnio zamieszkało tam około tysiąca osób z USA, Niemiec i Polski.

Palermo stało się włoską stolicą "cyfrowych wędrowców"

fot. svetograph / / Shutterstock

Włoska gazeta zauważa, że pracownicy zdalni wybierają Palermo jako miejsce życia i działalności zawodowej ze względu na korzystny klimat, niskie ceny wynajmu mieszkań i koszty życia, a także kulturę.

Dziennik podaje dane wskazujące na coraz większą popularność miasta na wyspie także wśród ekspertów w dziedzinach nowych technologii i startupów.

Liczba zarejestrowanych tam w ostatnim roku startupów wzrosła w porównaniu z poprzednim o 3,7 procent, podczas gdy w innych częściach Włoch zanotowano jej spadek. W październiku odbył się w Palermo zjazd ich twórców z 22 krajów.

Ponadto stwierdzono wzrost liczby zatrudnionych o 7 procent w skali roku; to prawie cztery razy więcej niż wynosi włoska średnia. Powstaje tam również sieć młodych przedsiębiorców.

W skali globalnej Palermo jest na 22. miejscu w klasyfikacji najbardziej atrakcyjnych miast dla pracujących zdalnie, co jest ogromnym jego awansem.

Jak zaznacza "Corriere della Sera", to dowód na to, że nareszcie miejsce na tradycyjnie uboższym południu kraju rozwija się prężniej niż inne jego części.

"To byłaby epokowa zmiana" – dodaje gazeta.

Przyznaje: "Nawet jeśli to zjawisko ma charakter niszowy, to jest dodaje otuchy".

Na łamach dziennika wypowiada się młody przedsiębiorca Francesco Cracolici, który mówi o działającym w tym mieście "efekcie Silicon Valley", przyciągającym biznes i pracowników dzięki innowacjom.

Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)

sw/ sp/

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *