Roboty w sztafecie z pochodnią? World Games 2025 będzie widowiskiem z udziałem inteligentnych maszyn
Michał Duszczyk
Tegoroczna, 12. edycja odbędzie się w dniach 7–17 sierpnia. Impreza, której gospodarzem będzie Chengdu (jedno z największych miast w Chinach), ma być wyjątkowa. Uwagę świata ma przykuć bowiem nie tylko fakt, że rozgrywane będą zawody w dyscyplinach, które nie są reprezentowane na „tradycyjnych” igrzyskach, ale również udział w tym wydarzeniu robotów. Chiny, które szczycą się zaawansowaniem w tworzeniu inteligentnych maszyn, zamierzają sięgnąć po humanoidy – te mają pomagać widzom podczas zawodów i towarzyszących im przyjęć, pełnić rolę informatorów, ale także wezmą udział w pokazach sportowych, a nawet w sztafecie z pochodnią, rozpoczynającą „olimpiadę” w Chengdu.
Co potrafią humanoidy?
Zespół Zhanga Ruiruiego, który ma dostarczyć humanoidy, już pod koniec grudnia ub.r. oficjalnie zaprezentował boty, które pojawią się na World Games 2025. Zhang, prezes Chengdu Humanoid Robot Innovation Center (CHRIC), wskazuje, że sprawność fizyczna maszyn to nie wszystko. CHRIC chce pokazać wyjątkowe umiejętności „mózgów” tych robotów.
– „Mózg” jest szczególnie ważny, gdyż pozwala robotom myśleć, rozumieć i rozumować, czego brakuje tradycyjnym maszynom przemysłowym lub usługowym, działającym zgodnie z zaprogramowanymi instrukcjami – powiedział Zhang, cytowany przez serwis China Daily. I zaznaczył, że tylko w 2024 r. CHRIC wypracował przeszło 30 „wiodących na świecie osiągnięć technologicznych” związanych właśnie z systemami odpowiedzialnymi za „myślenie” humanoidów.
Chińczycy bez wątpienia przodują dziś w zaawansowanej robotyce. Według raportu zaprezentowanego w ub.r. podczas World AI Conference w Szanghaju wartość tamtejszego humanoidów szacuje się na około 2,76 mld juanów (1,5 mld zł). Tymczasem prognozuje się, iż do 2029 r. będzie to już pułap 75 mld juanów (stanowić miałoby to jedną trzecią globalnego rynku takich urządzeń). – Biorąc pod uwagę prognozy choćby Elona Muska, który sugeruje, że liczba robotów humanoidalnych może być dwukrotnie większa od liczby ludzi, potencjał rynku jest ogromny, przewyższający nawet przemysł pojazdów napędzanych nowymi źródłami energii – twierdzi Zhang.
Chiny są mocne w robotyce
Prym w tej dziedzinie zamierza wieść właśnie Chengdu. Licząca 15 mln mieszkańców stolica prowincji Syczuan przygotowała trzyletni plan (na lata 2024–2026), który zakłada, że w tym okresie miasto wprowadzi na rynek aż 100 nowych modeli robotów i przyciągnie 100 firm z łańcucha dostaw w tej branży. Władze chcą stworzyć 100 scenariuszy demonstracyjnych dla humanoidów. To ma pozwolić Chengdu stać się krajowym centrum demonstracyjnym robotów i jednym z liderów w zakresie badań i rozwoju oraz produkcji robotów. Na razie CHRIC zaprezentował siedem maszyn humanoidalnych, które będą brały udział w 11-dniowej imprezie (World Games ma zgromadzić w sumie 5 tys. sportowców z ponad 100 krajów). ©℗—oprac. Dus