Fałszywe inwestycje i phishing. Skala oszustw finansowych w Polsce gwałtownie rośnie

Zespół CSIRT KNF zgłosił łącznie 51 241 domen phishingowych do CSIRT NASK w celu zablokowania w 2024 r., co stanowi wzrost o około 70% rok do roku, jak odnotowano w rocznym raporcie Zespołu Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego Komisji Nadzoru Finansowego. Ponadto CSIRT KNF oznaczył 45 985 niebezpiecznych domen powiązanych z oszukańczymi schematami inwestycyjnymi.

Fałszywe inwestycje i phishing. Skala oszustw finansowych w Polsce gwałtownie rośnie

zdjęcie: tete_escape // Postać 3D/Shutterstock

Rosnącą skalę zagrożeń, z jakimi spotykają się użytkownicy w cyberprzestrzeni, potwierdza rosnąca liczba domen phishingowych wykrywanych przez CSIRT KNF (cyberatak nastawiony na wyłudzanie poufnych informacji od osób fizycznych – PAP). Liczba zidentyfikowanych domen oszukańczych wzrosła z 17 200 w 2022 r. do 30 140 w 2023 r. i osiągnęła 51 241 w 2024 r.

Ponadto w 2024 r. CSIRT KNF odnotował 10 951 oszukańczych reklam w mediach społecznościowych, które wymagały zablokowania. Najwięcej takich reklam odnotowano w maju (1699) i lipcu (1455), a najmniej w marcu (436) i grudniu (432).

Podkreślono także, że CSIRT KNF zidentyfikował 45 985 domen niebezpiecznych, związanych z inwestycjami podrobionymi, co stanowi 89,4 proc. wszystkich zgłoszonych domen.

„Reklamy fałszywych inwestycji zidentyfikowane przez CSIRT KNF stanowią poważne zagrożenie dla użytkowników na polskim rynku finansowym. Ten rodzaj ataku ma na celu nakłonienie ofiar do zainwestowania swoich oszczędności w projekty lub produkty inwestycyjne, które w rzeczywistości nie istnieją” – stwierdził.

Raporty wskazywały, że wizerunki polityków były często wykorzystywane w tym celu, stanowiąc 26 procent, podczas gdy wizerunki celebrytów stanowiły 14 procent domen zgłoszonych przez zespół promujących fałszywe inwestycje. Spółki Skarbu Państwa stanowiły 11 procent, podczas gdy przedsiębiorcy stanowili zaledwie 6 procent.

„Znaczna część reklam fałszywych inwestycji obejmowała również oszustwa wykorzystujące narrację odzyskiwania utraconych środków. Wiele z tych reklam wykorzystywało wizerunki spółek Skarbu Państwa. Najrzadziej zdarzały się oszustwa, w których cyberprzestępcy przedstawiali influencerów, instytucje bankowe lub Teslę

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *