Dane na sprzedaż. Jak bronić się przed wyciekami z Internetu?

Internet jest przystanią dla cyberprzestępców, którzy nieustannie szukają okazji do przejęcia poufnych informacji, takich jak dane dotyczące klientów e-sklepów. W związku z tym, z powodu różnych ataków, poufność klientów jest często naruszana, co prowadzi do naruszeń danych, które trafiają na fora hakerów w celu nielegalnego wykorzystania. W nadchodzącej odsłonie serii „Bezpiecznie z Bankier.pl” oferujemy wskazówki, jak reagować w przypadku wycieku danych osobowych i jak chronić się przed takimi incydentami.

Dane na sprzedaż. Jak bronić się przed wyciekami z Internetu?

zdjęcie: Max Acronym // Shutterstock

Naruszenia danych, czyli nieautoryzowane udostępnianie informacji użytkowników ze stron internetowych, zaliczają się do najpoważniejszych naruszeń bezpieczeństwa w Internecie. Nie ograniczają się do samych nazw użytkowników lub haseł; obejmują również bardziej wrażliwe szczegóły:

  • Pełne imię i nazwisko,
  • Numer PESEL,
  • Adres zamieszkania,
  • Numer kontaktowy,
  • Adres e-mail,
  • Inne szczegóły, takie jak historia zakupów, dokumentacja medyczna itp.

Złośliwcy mogą wykorzystywać takie informacje do różnych złośliwych celów, od ataków phishingowych za pośrednictwem wiadomości e-mail lub SMS-ów po oszukańcze uzyskiwanie pożyczek przy użyciu czyjegoś numeru PESEL. Jeśli istnieje choćby niewielka szansa, że poufne dane zebrane przez usługę online zostały naruszone, czy to z powodu naruszenia, czy incydentu hakerskiego, użytkownicy muszą być świadomi tych sytuacji, aby zareagować natychmiast. Chociaż przeciętny człowiek może nie być w stanie całkowicie zapobiec naruszeniom danych, może podjąć kroki w celu złagodzenia ich skutków. Ważne jest, aby wiedzieć, gdzie zgłaszać takie zdarzenia i jak reagować, gdy sklep internetowy, z którego korzystaliśmy, zostanie zaatakowany.

Liczba incydentów związanych z bezpieczeństwem cybernetycznym sięga tysięcy

W Polsce zespół CERT Polska, działający w ramach instytutu badawczego NASK, ma za zadanie reagować na incydenty i zagrożenia cyberbezpieczeństwa. W 2024 r. odnotowano ponad 600 000 różnych raportów i incydentów (głównie związanych z oszustwami komputerowymi), z czego 103 000 negatywnie wpłynęło na ramy cyberbezpieczeństwa. Zespół ten pilnie monitoruje również wycieki danych z lokalnych firm i organizacji, nie tylko śledząc strony internetowe wykorzystywane przez przestępców, ale także ostrzegając podmioty, których one dotyczą. Chociaż wycieki nie często trafiają na pierwsze strony gazet, coroczny raport CERT podkreśla incydenty związane z

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *