Chiny testują naddźwiękowy odrzutowiec pasażerski. Ma być dwa razy szybszy od Concorde’a

Wkrótce ma się pojawić chiński następca Concorde'a (na zdjęciu), ale znacznie szybszy

Wkrótce ma się pojawić chiński następca Concorde’a (na zdjęciu), ale znacznie szybszy

Foto: Bloomberg

Paweł Rożyński

Według zapewnień chińskiej firmy, samolot docelowo będzie mógł latać z prędkością 4 Machów (ok. 5 tys. km/h), czyli prawie dwukrotnie większą niż pierwszy na świecie naddźwiękowy samolot pasażerski – Concorde. W listopadzie firma planuje przeprowadzić kolejny test swojego silnika. Planuje także w miejsce tzw. demonstratora technologii przygotować pełnowymiarowy odrzutowiec naddźwiękowy do pierwszego lotu w 2027 roku – wynika z informacji South China Morning Post.

Concorde był pierwszym naddźwiękowym samolotem pasażerskim z napędem turboodrzutowym, który wszedł do służby. Dzięki silnikom Rolls-Royce Olympus samolot mógł osiągnąć maksymalną prędkość 2330 km na godzinę. Chińska firma twierdzi, że nowym samolotem będzie można odbyć podróż między Pekinem a Nowym Jorkiem w około dwie godziny, lecąc na wysokości 20 km.

Chińczycy pracują nad samolotami kosmicznymi i rakietami

Space Transportation, za którą stoi koncern kosmiczny Beijing Lingkong Tianxing Technology, projektuje i produkuje też rakiety kosmiczne wielokrotnego użytku, mające na celu zmniejszenie kosztów eksploracji przestrzeni. Została założona w 2018 roku przez Yudonga Wanga, a w 2021 roku pozyskała finansowanie od inwestorów. W maju 2022 roku Lingkong Tianxing Technology pomyślnie przeprowadziła misję rakiety Tianxing I.

W lutym 2022 roku firma Space Transportation przedstawiła także plany dotyczące jeszcze szybszego kosmicznego samolotu hipersonicznego, który mógłby dotrzeć do Nowego Jorku z Pekinu w zaledwie godzinę. Taka „rakieta ze skrzydłami” startowałaby pionowo i latała z prędkością 12 tys. km/h. Obecnie przeciętny lot na tej trasie trwa około 15 godzin. – Opracowujemy rakietę skrzydlatą do szybkiego transportu z punktu do punktu, która jest tańsza niż rakiety przenoszące satelity i szybsza niż tradycyjne samoloty – przekonywał wówczas rzecznik firmy w rozmowie z dziennikiem „The Yincheng Times”. 

Po 20 latach wracają pasażerskie samoloty naddźwiękowe

W 20 lat po uziemieniu Concorde`a wraca idea pasażerskich lotów nadźwiękowych. Wiosną tego roku prototyp samolotu XB-1 amerykańskiego start-upu Boom Supersonic odbył pierwszy lot testowy nad pustynią Mojave, a pełnowymiarowy samolot ma latać jeszcze w tej dekadzie. Niebawem ma też wzbić się w powietrze eksperymentalny X-59 firmowany przez NASA ze znacznie wydłużonym dziobem, co ma zredukować tzw. grzmot dźwiękowy. Ale w grę wchodzą jeszcze szybsze maszyny, latające z prędkością hipersoniczną (prędkość powyżej 5 Mach). Nad taką pracuje firma Hermeus – nosi nazwę Quarterhorse.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *