Uczestnikom sondażu United Surveys dla RMF FM i „Dziennika Gazety Prawnej” zadano pytanie o związki partnerskie, małżeństwa jednopłciowe i adopcję dzieci przez pary jednopłciowe.
Obecnie konstytucja Polski definiuje małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny. Polskie prawo nie zna instytucji związku partnerskiego występującego w wielu innych krajach.
Sondaż: Zwolennicy koalicji rządzącej za związkami partnerskimi i małżeństwami jednopłciowymi
Z sondażu wynika, że najwięcej — 66 proc. – badanych popiera wprowadzenie w Polsce możliwości zawierania przez pary jednopłciowe związków partnerskich.
Przeciwnych związkom partnerskim par jednopłciowych jest 26 proc. ankietowanych. 7 proc. badanych nie ma zdania w tej kwestii.
63 proc.
Tylu badanych jest przeciw adopcji dzieci przez pary jednopłciowe
Prawo par jednopłciowych do zawierania związków partnerskich popiera 97 proc. wyborców partii tworzących większość rządzącą (KO, Trzecia Droga, Nowa Lewica). Wśród zwolenników PiS i Konfederacji przeważają (67 proc.) przeciwnicy takiego rozwiązania.
W kwestii małżeństw par jednopłciowych zwolennikami ich wprowadzenia w Polsce jest 50 proc. badanych.
41 proc. respondentów sprzeciwia się wprowadzeniu małżeństw jednopłciowych w Polsce.
9 proc. badanych nie ma zdania w tej sprawie.
Małżeństwa jednopłciowe popiera 86 proc. zwolenników koalicji rządzącej. Przeciw jest 90 proc. wyborców PiS i Konfederacji.
Sondaż: Polacy przeciw adopcji dzieci przez pary jednopłciowe
Większość Polaków jest jednak przeciw adopcji dzieci przez pary jednopłciowe. Takiej możliwości sprzeciwia się 63 proc. badanych.
Za adopcją dzieci przez pary jednopłciowe jest 22 proc. respondentów. 14 proc. badanych nie ma zdania w tej sprawie.
W przypadku wyborców koalicji rządzącej „za” jest 43 proc., przeciw — 38 proc. Wśród wyborców PiS i Konfederacji przeciwnych adopcji dzieci przez pary jednopłciowe jest 93 proc. badanych.
Badanie zostało przeprowadzone w dniach 19-21 kwietnia na próbie 1000 osób.