„Czy Pani/Pana zdaniem Donald Trump zdoła zakończyć wojnę na Ukrainie w 2025 roku?” – takie pytanie zadaliśmy uczestnikom badania SW Research dla rp.pl.
Donald Trump
arb
W trakcie kampanii przed wyborami prezydenckimi w USA Donald Trump zadeklarował, że potrafi zakończyć wojnę na Ukrainie w ciągu 24 godzin. Trump twierdził nawet, że mógłby to zrobić jeszcze jako prezydent-elekt, przed oficjalnym objęciem urzędu. Jak dotąd jednak nie osiągnął on ani zakończenia konfliktu, ani nawet zawarcia rozejmu.
Donald Trump prowadził rozmowy z Rosją, lecz nie doprowadził do całkowitego wstrzymania działań wojennych na Ukrainie
Pod rządami Donalda Trumpa Stany Zjednoczone rozpoczęły negocjacje z Rosją oraz rozmowy z Ukrainą, jednak jak dotąd ich jedynym rezultatem było porozumienie dotyczące częściowego zawieszenia broni, które obejmowało powstrzymanie się obu stron od ataków na obiekty infrastruktury energetycznej oraz zaprzestanie działań wojennych na Morzu Czarnym. To zawieszenie broni obowiązywało od 18 marca przez 30 dni. Mimo upływu terminu, strona rosyjska ogłosiła, że Władimir Putin nie wydał rozkazu wznowienia ataków na ukraińską infrastrukturę energetyczną. Równocześnie Rosjanie wielokrotnie obwiniali Ukrainę o łamanie zasad zawieszenia broni i atakowanie rosyjskich obiektów energetycznych.
18 kwietnia sekretarz stanu USA Marco Rubio oznajmił, że w najbliższych dniach okaże się, czy możliwe będzie osiągnięcie porozumienia dotyczącego wstrzymania walk między Rosją a Ukrainą. Z jego wypowiedzi wynikało, że jeśli Stany Zjednoczone nie będą w stanie wypracować przełomu w negocjacjach, mogą zaniechać starań o osiągnięcie pokoju na Ukrainie.
Ukraina wyraziła zgodę na amerykańską propozycję 30-dniowego, całkowitego zawieszenia broni. Rosja uzależnia jednak swoją zgodę od spełnienia wielu warunków – m.in. żąda zapewnienia, że w czasie zawieszenia broni na Ukrainę nie dotrze zachodnia broń. Rosja wiąże porozumienie pokojowe z uznaniem jej zdobytych terytoriów na Ukrainie oraz z zapewnieniem, że Ukraina stanie się państwem neutralnym. Ukraina kategorycznie odrzuca możliwość trwałego uznania jakichkolwiek zmian w swoim terytorium.
19 kwietnia Rosja ogłosiła wielkanocny rozejm – zawieszenie działań wojennych obowiązuje od godziny 18:00 19 kwietnia do północy (czasu moskiewskiego) 21 kwietnia.
Sondaż: 64 proc. badanych w wieku powyżej 50 lat nie wierzy, że Donald Trump doprowadzi do pokoju na Ukrainie w 2025 roku
Uczestników badania SW Research dla rp.pl zapytaliśmy, czy ich zdaniem Donald Trump zdoła doprowadzić do pokoju na Ukrainie w 2025 roku.
Na to zadane pytanie „tak” odpowiedziało 24,1 proc. uczestników badania. Odpowiedzi „nie” udzieliło 58,7 proc. respondentów.
17,1 proc. ankietowanych nie miało zdania w tej kwestii.
(liczby te nie sumują się do 100 proc. z powodu zaokrąglenia do jednego miejsca po przecinku)
– Odsetek badanych, którzy nie wierzą w możliwość zakończenia wojny przez prezydenta USA w tym roku rośnie wraz z wiekiem (49 proc. – najmłodsze grupy, 64 proc. – najstarsze). Szans na zakończenie konfliktu przez Trumpa nie dostrzega niemal dwóch na trzech badanych z wyższym wykształceniem (64 proc.) oraz prawie siedmiu na dziesięciu mieszkańców największych miast (68 proc.) – komentuje wyniki badania Piotr Zimolzak, wiceprezes agencji badawczej SW Research.
Metodologia badania
Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 15-16 kwietnia 2025 r. Analizą objęto grupę
Źródło