„Jak ocenia Pani/Pan spotkanie Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem na marginesie konwencji amerykańskich konserwatystów CPAC?” – takie pytanie zadaliśmy w badaniu SW Research dla rp.pl.
Andrzej Duda i Donald Trump
arb
Andrzej Duda miał okazję spotkać się z Donaldem Trumpem podczas dorocznej konferencji amerykańskich konserwatystów CPAC, która miała miejsce 22 lutego.
Donald Trump spóźnił się na spotkanie z Andrzejem Dudą
Zgodnie z pierwotnymi planami, spotkanie miało trwać około godziny, jednak z powodu spóźnienia Donalda Trumpa trwało tylko kilkanaście minut. Oczekiwanie prezydenta Dudy na Donalda Trumpa relacjonowała na żywo TV Republika – na antenie stacji można było zobaczyć, jak przez dłuższy czas polski prezydent czeka w VIP Roomie na przybycie prezydenta USA.
Podczas spotkania Trump – według relacji Dudy – miał zapewnić, że USA nie planują redukcji liczby swoich żołnierzy w Polsce. Polski prezydent miał także przedstawić amerykańskiemu liderowi polską perspektywę na temat sytuacji związanej z wojną na Ukrainie.
W trakcie późniejszego wystąpienia na CPAC Trump przywitał Dudę, nazywając go „fantastycznym człowiekiem”. Dodał także, że skoro 84 proc. wyborców polskiego pochodzenia w USA poparło Trumpa, to oznacza, że Andrzej Duda „musi coś robić dobrze”.
„Prezydent Trump spotkał się z prezydentem Polski Andrzejem Dudą, potwierdzając nasz bliski sojusz. Prezydent Trump docenił również prezydenta Dudę za zaangażowanie Polski w zwiększenie wydatków na obronę” – przekazał Biały Dom po rozmowie prezydentów Polski i USA. Andrzej Duda wspomniał także, że Trump przyjął zaproszenie do Polski.
Dwa dni po spotkaniu z Dudą Trump przyjął w Białym Domu prezydenta Francji Emmanuela Macrona. Macron spędził w Białym Domu sześć godzin, a prezydenci USA i Francji wystąpili również na wspólnej konferencji prasowej.
Szef gabinetu prezydenta Marcin Mastalerek podkreślał w Radiu Zet, że nie warto przywiązywać dużej wagi do nieformalnego charakteru spotkania Dudy z Trumpem. Stwierdził również, że nie wyobraża sobie, by jakikolwiek polski polityk, mając możliwość rozmowy z prezydentem USA, mógłby ją odrzucić, domagając się formalnego przyjęcia w Białym Domu z honorami przysługującymi oficjalnej wizycie państwowej.
Sondaż: 45 proc. osób z wyższym wykształceniem uważa spotkanie Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem za porażkę
Uczestników badania SW Research dla rp.pl zapytaliśmy, jak oceniają spotkanie Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem.
19,9 proc. badanych stwierdziło, że było to dyplomatyczne osiągnięcie.
38,8 proc. respondentów uważa, że była to dyplomatyczna klęska.
32,7 proc. ankietowanych wybrało odpowiedź „trudno powiedzieć”.
8,6 proc. uczestników badania przyznało, że nie słyszało o tej wizycie.
– Spotkanie za nieudane częściej uważają mężczyźni (41 proc.) niż kobiety (37 proc.). Rozmowę prezydentów za dyplomatyczną klęskę uważa prawie połowa badanych, którzy mają więcej niż 50 lat (45 proc.) oraz podobny odsetek osób z wyższym wykształceniem. W związku z poziomem dochodów takie zdanie najczęściej wyrażają osoby zarabiające powyżej 7000 zł netto (45 proc.). Z uwagi na miejsce zamieszkania są to w największej części osoby z miast liczących od 200 tys. do 499 tys. mieszkańców (43 proc.) – komentuje wyniki badania Przemysław Wesołowski, prezes zarządu agencji badawczej SW
Źródło