45 lat temu zaczęła się historia Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Co w planach?

Na 45-lecie Niezależnego Zrzeszenia Studentów przez cały rok w Polsce planowane są liczne wydarzenia, które będą upamiętniać działalność NZS. Wśród nich znajdą się m.in. bieg, gra terenowa, bal, konferencja historyczna oraz koncert.
45 lat temu zaczęła się historia Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Co w planach? - INFBusiness

Foto: NZS

Marek Kozubal

Reklama

Studencki odpowiednik Solidarności świętuje 45 lat działalności. Z tej okazji – jak poinformowała nas Martyna Klasa, przewodnicząca Zarządu Krajowego Niezależnego Zrzeszenia Studentów – odbędzie się wiele wydarzeń. 12 kwietnia w Poznaniu zaplanowano bieg 45-lecia NZS, 24 kwietnia – terenową grę historyczną w Gdańsku, 26 kwietnia – III Bal NZS, a w dniach 5–7 maja mają miejsce konferencja historyczna w Krakowie. 22 września będzie miało miejsce odsłonięcie muralu w Warszawie, a w październiku odbędzie się koncert.

Reklama

Odznaczenia dla działaczy NZS

Kilka dni temu na Politechnice Warszawskiej kilkudziesięciu byłych działaczy NZS z lat 1980–1989 otrzymało Krzyż Wolności i Solidarności. Wśród uhonorowanych znalazł się nasz redakcyjny kolega Krzysztof Adam Kowalczyk, szef działu ekonomicznego „Rzeczpospolitej”. W latach 1984–1986 był kolporterem niezależnych wydawnictw na Politechnice, a jesienią 1987 r. dołączył do podziemnej struktury Konwentu Uczelnianego NZS Politechniki Warszawskiej. 23 maja 1988 r. został członkiem tajnej Komisji Uczelnianej NZS PW, a w październiku tego samego roku członkiem działającego jawnie Komitetu Organizacyjnego. Od 24 lutego 1989 r. był aktywnym członkiem Tymczasowej Komisji Uczelnianej NZS oraz jednym z wydawców drugoobiegowego pisma Zrzeszenia „Bratnia Pomoc”.

Jacek Kuroń (z prawej) w czasie strajku na SGPiS w grudniu 1981 r. Przy mikrofonie Dariusz Rosati, w Historia Polski Strajk zakończony stanem wojennym

42 lata temu na niektórych polskich uczelniach rozpoczęły się protesty studenckie.

Jak powstało Niezależne Zrzeszenie Studentów

Warto przypomnieć, że już we wrześniu 1980 r., tuż po podpisaniu Porozumień Sierpniowych, na Politechnice Warszawskiej zebrali się przedstawiciele grup studenckich, aby omówić stworzenie uczelnianego odpowiednika  Solidarności. Miesiąc później odbył się Zjazd Delegatów Komitetów Założycielskich Niezależnych Organizacji Studenckich, na którym podjęto decyzję o utworzeniu NZS.

Reklama Reklama

20 października 1980 r. Ogólnopolski Komitet Założycielski złożył w Sądzie Wojewódzkim w Warszawie wniosek o rejestrację NZS, jednak 13 listopada 1980 r. sąd go odrzucił. W odpowiedzi studenci rozpoczęli akcje protestacyjne na uczelniach. W rezultacie minister nauki, szkolnictwa wyższego i techniki prof. Janusz Górski 17 lutego 1981 r. podjął decyzję o rejestracji Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Studenci wywalczyli nie tylko możliwość rejestracji NZS, ale także autonomię uczelni, swobodę programową, wydłużenie studiów z czterech do pięciu lat, zniesienie c

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *