W dniu poprzedzającym 15. rocznicę katastrofy smoleńskiej aktywista ekologiczny wspiął się na pomnik jej ofiar, który znajduje się na placu Piłsudskiego w Warszawie. Wcześniej oblał monument substancją o czerwonym kolorze – relacjonuje Polskie Radio RDC. Ostatecznie, przed godziną 14:00, mężczyzna zszedł z pomnika przy pomocy wysięgnika straży pożarnej.
Aktywista Ostatniego Pokolenia na Pomniku Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 roku na pl. Piłsudskiego w Warszawie
blew
Rzecznik policji z centrum miasta, młodszy aspirant Jakub Pacyniak, poinformował w rozmowie z radiem RDC, że incydent miał miejsce około godziny 10:30. Mężczyzna wspiął się na pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej na placu Piłsudskiego w Warszawie. – Oblał go nieznaną substancją – dodał rzecznik. Podkreślił, że na miejscu prowadzone są działania służb.
Obecnie trudno ocenić rozmiar uszkodzeń. – Na ten moment zbyt wcześnie, aby to jednoznacznie oszacować. Na miejscu ciągle prowadzone są czynności, mające na celu ustalenie, co dokładnie zostało tam rozlane – wskazał policjant.
Ostatecznie przed godziną 14:00 mężczyzna zszedł z pomnika na podporę dostarczoną przez straż pożarną z koszem. Jak dotąd nie wiadomo, jaką karę może mu grozić.
Na pomnik wszedł 35-letni Przemek
Mężczyzna, który podał się za 35-letniego Przemka, nawiązując do transmisji prowadzonej w mediach społecznościowych, zachęcał do protestów aktywistów z Ostatniego Pokolenia, które planowane są na maj. Protest ma polegać m.in. na blokowaniu mostów.
Kwestia została skomentowana w mediach społecznościowych przez Barbarę Nowacką, ministra edukacji i córkę Izabeli Jarugi-Nowackiej, jednej z ofiar katastrofy smoleńskiej. „To jest głupie i złe. Brak szacunku dla ofiar i pamięci ich rodzin” – napisała Nowacka, dodając: „Po prostu zrażacie do siebie wszystkich.”
Pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej stoi na Placu Piłsudskiego w Warszawie od 2018 roku
Pomnik, który aktywista zalał czerwoną substancją, upamiętnia 96 ofiar katastrofy lotniczej, która miała miejsce 10 kwietnia 2010 roku. Na pokładzie rządowego samolotu zginęli między innymi prezydent Lech Kaczyński wraz z małżonką, posłowie, duchowni oraz działacze organizacji społecznych.
Pomnik został wzniesiony przez Komitet Społeczny Budowy Pomników: Śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego oraz Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 roku według projektu artysty rzeźbiarza Jerzego Kaliny. Uroczystość odsłonięcia miała miejsce 10 kwietnia 2018 roku.
Kształt pomnika przypomina schody prowadzące do samolotu, statecznik samolotu oraz katafalk. Składa się z części podziemnej o głębokości 2 m, symbolizującej „doły śmierci” w Katyniu, przykrytej szklanym stropem. Górna część pomnika ma wysokość 6 metrów. Na jego frontowej ścianie wygrawerowane są nazwiska 96 ofiar tragedii smoleńskiej, uporządkowane alfabetycznie.