Wybory prezydenckie. Na kogo zagłosowaliby Polacy w drugiej turze? Wyniki sondażu

Na kogo Polacy zagłosowaliby w drugiej turze wyborów prezydenckich, gdyby dostali się do niej Rafał Trzaskowski i Karol Nawrocki? W grudniu zmniejszyła się przewaga kandydata Koalicji Obywatelskiej nad kandydatem popieranym przez Prawo i Sprawiedliwość.
Wybory prezydenckie. Na kogo zagłosowaliby Polacy w drugiej turze? Wyniki sondażu - INFBusiness

Karol Nawrocki i Rafał Trzaskowski

Foto: PAP/Albert Zawada, Wojtek Jargiło

p.mal

Na początku grudnia (2-4) CBOS przeprowadził badanie, w którym zapytano Polaków, na kogo oddaliby swój głos w drugiej turze wyborów prezydenckich, jeżeli rywalami byliby Rafał Trzaskowski i Karol Nawrocki. W sondażu uwzględniono wszystkich respondentów, nie tylko osoby, które zapowiedziały, że zamierzają wziąć udział w głosowaniu.

W przypadku pojedynku Trzaskowskiego z Nawrockim prezydentem zostałby kandydat KO, na którego zagłosowałoby 46 proc. ankietowanych. Na Nawrockiego zamierza zagłosować 34 proc. osób. 17 proc. osób odpowiedziało, że nie zagłosowałoby na żadnego z nich, a 3 proc. wybrało opcję „trudno powiedzieć”.

W badaniu przeprowadzonym dwa tygodnie wcześniej, prezydent Warszawy uzyskał 50 proc. głosów, a prezes IPN 24 proc. Oznacza to, że poparcie dla Trzaskowskiego spadło o 4 pkt. proc., a Nawrocki zyskał 10 pkt. 

Wybory prezydenckie. Kogo poparłyby partyjne elektoraty?

98 proc. wyborców Koalicji Obywatelskiej deklaruje, że poparliby Rafała Trzaskowskiego, identyczny wynik wśród wyborców Prawa i Sprawiedliwości uzyskał Karol Nawrocki. Wśród wyborców Konfederacji Trzaskowski ma 8 proc. głosów, a Nawrocki 50 proc. 80 proc. wyborców Trzeciej Drogi deklaruje poparcie dla Trzaskowskiego, 5 proc. dla Nawrockiego. 98 proc. wyborców Lewicy zamierza zagłosować na kandydata KO.

W przypadku ankietowanych, którzy nie potrafili wskazać, którą partię poparliby w wyborach do Sejmu lepszy wynik uzyskał Trzaskowski, który pokonuje Nawrockiego 45 proc. do 23 proc.

Badanie zrealizowano metodą wywiadów telefonicznych (62,8 proc.) oraz wywiadów internetowych (37,2 proc.) w dniach 2-4 grudnia 2024 roku na próbie 1000 dorosłych mieszkańców Polski.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *