Ułaskawienie Kamińskiego i Wąsika. Reakcja prezydenta Andrzeja Dudy na ruch Bodnara

Po tym, jak prokurator generalny Adam Bodnar przesłał do Pałacu Prezydenckiego akta ws. ułaskawienia Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, prezydent Andrzej Duda wygłosi oświadczenie.
Ułaskawienie Kamińskiego i Wąsika. Reakcja prezydenta Andrzeja Dudy na ruch Bodnara - INFBusiness

Prezydent Andrzej Duda wygłosi oświadczenie

Foto: PAP/Marcin Obara

Kancelaria Prezydenta poinformowała w mediach społecznościowych, że oświadczenie prezydenta Andrzeja Dudy zaplanowano na wtorek na godz. 17:30.

Wcześniej Ministerstwo Sprawiedliwości podało, że we wtorek 23 stycznia do prezydenta przekazane zostały akta sądowe związane z postępowaniem ułaskawieniowym wobec Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Do akt załączony został wniosek o niekorzystanie przez prezydenta z prawa łaski wobec Kamińskiego i Wąsika, wraz ze stanowiskiem prokuratora generalnego Adama Bodnara, ministra sprawiedliwości, senatora Koalicji Obywatelskiej.

Jak przypomniało Ministerstwo Sprawiedliwości, opinia prokuratora generalnego nie jest dla prezydenta wiążąca.

Prezydent Andrzej Duda i sprawa ułaskawienia Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika

Kilkanaście dni temu, 11 stycznia, prezydent Andrzej Duda wygłosił oświadczenie, w którym poinformował, że na prośbę żon skazanych polityków PiS wszczął postępowanie ułaskawieniowe wobec Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Andrzej Duda zaznaczył przy tym, że postępowanie zostaje wszczęte „w trybie prezydenckim”. Prezydent zwrócił się do prokuratora generalnego Adama Bodnara o zawieszenie wykonania kary i natychmiastowe zwolnienie byłych ministrów. Do tej pory minister sprawiedliwości nie zarządził przerwy w odbywaniu kary przez Kamińskiego i Wąsika.

Tryb prezydencki, który zastosował prezydent Andrzej Duda, może służyć ułaskawieniu, gdy istnieją uzasadnione przypuszczenia, że skazany zasługuje na łaskę ze względu m.in. na trudną sytuację zdrowotną. W takim trybie prezydent najpierw zwraca się do prokuratora generalnego, który musi odnieść się do decyzji w sprawie ułaskawienia. Politycy PiS oceniali, że przesłanką do zwolnienia więźniów może być protest głodowy, który prowadzą byli ministrowie Kamiński i Wąsik.

W niedzielę 21 stycznia „Super Express” opublikował fragment rozmowy z prezydentem. W wywiadzie Andrzej Duda ogłosił, że – mając „pełną świadomość tragizmu” sytuacji – ponownie ułaskawi Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika.

Sprawa Kamińskiego i Wąsika

Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik – byli ministrowie, w przeszłości członkowie kierownictwa CBA, wybrani 15 października do Sejmu – zostali 9 stycznia zatrzymani przez policję na terenie Pałacu Prezydenckiego w czasie, gdy prezydent Andrzej Duda przebywał w Belwederze.

Później obaj politycy trafili do zakładów karnych na terenie województwa mazowieckiego – Mariusz Kamiński przebywa w Areszcie Śledczym w Radomiu, Maciej Wąsik jest w Zakładzie Karnym w Przytułach Starych niedaleko Ostrołęki. Byli ministrowie prowadzą protest głodowy.

Kamiński i Wąsik, skazani w grudniu na dwa lata pozbawienia wolności w związku z tzw. aferą gruntową, podważają ten wyrok, bowiem prezydent Andrzej Duda ułaskawił ich w 2015 r. po zapadnięciu nieprawomocnego wyroku. Zdaniem Kamińskiego, Wąsika oraz prezydenta, ułaskawienie jest skuteczne. Uprawnienie prezydenta do takiego ułaskawienia zakwestionował w 2023 r. Sąd Najwyższy, co było podstawą do wydania przez sąd okręgowy prawomocnego wyroku skazującego obu polityków.

Источник

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *