„Która Polska partia Pani/Pana zdaniem prowadzi politykę najbardziej korzystną z punktu widzenia Rosji?” – takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.
Sala obrad Sejmu
W mijającym tygodniu Donald Tusk ogłosił, że na czele rządowej komisji badającej wpływy Rosji w Polsce stanie szef SKW, Jarosław Stróżyk. Pozostałych członków komisji mają wskazać ministrowie — spraw wewnętrznych i administracji, obrony narodowej, kultury i dziedzictwa narodowego, spraw zagranicznych, aktywów państwowych i cyfryzacji.. Wstępny raport z prac komisji ma być gotowy latem, a pełny raport — do końca roku.
Donald Tusk tworzy komisję, która ma zbadać wpływy Rosji w Polsce w latach 2004-2024
– To nie będzie komisja śledcza. Efektem pracy tej komisji będą najprawdopodobniej wnioski do prokuratury oraz opinię na temat tego, dlaczego zaniechano tych spraw w poprzednich latach. Nie będzie miało znaczenia za jakich rządów te rzeczy się działy — zapowiedział Donald Tusk. – Chciałbym, żeby dzięki pracy tej komisji atmosfera w Polsce, życie publiczne w Polsce, zostało uwolnione od tego nieznośnego ciężaru spekulacji, domysłów, setek publikacji, audycji telewizyjnych, dziesiątek książek na ten temat — dodał.
Komisja ds. badania wpływów rosyjskich w Polsce działała już krótko w Sejmie poprzedniej kadencji — powołano ją na podstawie ustawy określanej przez jej przeciwników mianem „lex Tusk”, ponieważ jej celem miało być, zdaniem krytyków komisji, uderzenie w ówczesnego lidera opozycji a nawet próba uniemożliwienia mu objęcia urzędu premiera (pierwotnie przepisy zakładały, że komisja będzie mogła nakładać 10-letnie zakazy sprawowania w Polsce funkcji związanych z wydawaniem środków publicznych.
O konieczności reaktywacji prac komisji Donald Tusk zaczął mówić od momentu, gdy na Białorusi o azyl poprosił były sędzia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, Tomasz Szmydt.
Początkowo wydawało się, że komisja zostanie powołana w Sejmie, na podstawie przepisów znowelizowanej ustawy lex Tusk. Ostatecznie jednak — po tym jak sceptycyzm wobec pomysłu powołania takiej komisji wyraził marszałek Sejmu, Szymon Hołownia — premier poinformował, że będzie to komisja rządowa. Komisja, którą stworzył Tusk, ma zająć się badaniem rosyjskich wpływów w Polsce w latach 2004-2024. Podstawą do jej działania ma być audyt przeprowadzony przez służby.
Sondaż: 30 proc. osób powyżej 50. roku życia uważa, że polityka prowadzona przez PiS jest korzystna z punktu widzenia Rosji
Uczestników sondażu SW Research dla rp.pl spytaliśmy która polska partia, ich zdaniem, prowadzi politykę najbardziej korzystną z punktu widzenia Rosji?
Na tak zadane pytanie najwięcej — 23,1 proc. badanych — wskazało PiS.
18 proc. respondentów uważa, że taką partią jest Koalicja Obywatelska.
Według 10,4 proc. badanych politykę najbardziej korzystną z punktu widzenia Rosji prowadzi Konfederacja.
Lewica prowadzi politykę korzystną z punktu widzenia Rosji zdaniem 5,5 proc. respondentów.
4,1 proc. badanych jako partię realizująca politykę najbardziej korzystną z punktu widzenia Rosji wskazuje Polskę 2050.
1 proc. respondentów uważa, że politykę najbardziej korzystną z punktu widzenia Rosji, prowadzi PSL.
0,6 proc. badanych wskazało na inną partię, niewymienioną w badaniu.
10 proc. ankietowanych uważa, że w Polsce nie ma partii, która prowadzi politykę korzystną z punktu widzenia Rosji.
27,3 proc. respondentów nie ma zdania w tej sprawie.
10 proc.
Taki odsetek respondentów uważa, że w Polsce nie ma partii, która prowadzi politykę najbardziej korzystną z punktu widzenia Rosji
– PiS za partię prowadzącą politykę korzystną z punktu widzenia Rosji uważa co piąta kobieta i co czwarty mężczyzna. Odsetek respondentów podzielających taką opinię wzrasta wraz z wiekiem (14% – osoby do 24 lat, 30% – osoby powyżej 50 lat). Z uwagi na wysokość zarobków PiS najczęściej wskazują osoby zarabiające do 3000 zł (27%). Biorąc pod uwagę miejsce zamieszkania są to w głównej mierze respondenci z miast liczących nie więcej niż 20 tys. mieszkańców (30%) – komentuje wyniki badania Dorota Cywińska, senior project manager w SW Research.
Metodologia badania
Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 21-22 maja 2024 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.