Dymisja Dariusza Wieczorka: Kto zostanie nowym ministrem nauki?

Stało się nieuniknione. Z rządu po serii publikacji medialnych odchodzi minister Dariusz Wieczorek. Kilkudniowe polityczne zamieszanie pokazało też napięcia wewnątrz Lewicy.
Dymisja Dariusza Wieczorka: Kto zostanie nowym ministrem nauki? - INFBusiness

Dariusz Wieczorek

Foto: PAP/Przemysław Piątkowski

Michał Kolanko

Potwierdził się rozwój wypadków, o których „Rzeczpospolita” informowała w ubiegłym tygodniu, w niedzielę. Po serii publikacji w mediach oraz zakulisowych rozmowach między liderami Nowej Lewicy a premierem Donaldem Tuskiem Dariusz Wieczorek ogłosił swoją rezygnację. Decyzja była spodziewana po medialnych doniesieniach dotyczących działań w jego resorcie. – Ostatnie tygodnie były bardzo ciężkie ze względu na różne doniesienia i falę hejtu, która pojawiła się w stosunku do ministerstwa i do mojej osoby – mówił Wieczorek. Następnie Włodzimierz Czarzasty mówił m.in. o błędach komunikacyjnych, które popełnił odchodzący minister. A szefowa klubu Lewicy zapowiedziała, że wiedza i doświadczenie Wieczorka będą teraz wykorzystywane w klubie. 

Zarzuty dotyczące Wieczorka dotyczyły m.in. sprawy ujawnienia działaczki związkowej na Uniwersytecie Szczecińskim i wątpliwości wobec oświadczenia majątkowego samego ministra. 

W ten poniedziałek Donald Tusk na Twitterze ogłosił, że nadchodzi „czas decyzji” w sprawie Wieczorka. To przyspieszyło wydarzenia, których finałem było czwartkowe oświadczenie. Dziennikarze nie mogli zadawać w jego trakcie pytań politykom Nowej Lewicy, co szybko stało się tematem samym w sobie w mediach społecznościowych. 

Kto następcą Wieczorka? W grze kilka nazwisk 

Pytań dotyczących tej sytuacji jest wiele. Jedno jest szczególnie oczywiste: kto będzie jego następcą lub następczynią. Liderzy Nowej Lewicy nie poinformowali bowiem opinii publicznej, kto zastąpi Wieczorka w resorcie, który zgodnie z koalicyjnym ustaleniem rok temu przypadł Nowej Lewicy. W Sejmie – co odnotowały media – pojawiła się tuż przed oświadczeniem Karolina Zioło-Pużuk, typowana na następczynię Wieczorka. Ale widziano też prof. Sebastiana Gajewskiego, obecnie wiceministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Nieoficjalnie można usłyszeć, że Gajewski również przymierzany jest jako następca Wieczorka.

Nasi rozmówcy w klubie Lewicy twierdzą, że aktualnie żadna decyzja jeszcze nie zapadła, a typowanie Karoliny Zioło-Pużuk jako pewniaka do teki ministerialnej jest w tym momencie przedwczesne. – Kwestia następcy będzie ustalana z premierem Tuskiem – powiedział po oświadczeniu dziennikarzom w Sejmie Włodzimierz Czarzasty. 

Reakcje PiS na dymisję Wieczorka

Odejście Wieczorka z rządu to pierwsza od jego powołania ponad rok temu dymisja na tak wysokim szczeblu.  

Politycy PiS odnieśli się do dymisji Wieczorka, przypisując swoje działanie – wniosek o wotum nieufności – jako kluczowe dla tej decyzji. PiS złożyło ten wniosek w tym tygodniu. 

Polityczne zamieszanie wokół ministerstwa nauki trwało od wielu tygodni. I jak wynika z naszych rozmów, w ostatnich dniach rosła też konsternacja w samej partii Nowej Lewicy (która powstała po połączeniu SLD i Wiosny) dotycząca tego, co dzieje się z Dariuszem Wieczorkiem. Z rozmów wynikało, że nie do końca rozumiane – zwłaszcza przez szeregowych polityków – było to, że cała sprawa się tak przedłuża. 

Pierwotnie po spotkaniu z Tuskiem pojawiła się nieoficjalna informacja, że sprawę „odroczono” aż do piątku. Dariusz Wieczorek to jeden z wieloletnich współpracowników Włodzimierza Czarzastego, związany – podobnie jak Czarzasty – ze Stowarzyszeniem Ordynacka. I ta nazwa wymieniana była w kuluarowych rozmowach polityków Nowej Lewicy wielokrotnie w tym tygodniu. Niekoniecznie w dobrym kontekście. Rozmówcy w Lewicy zwracają też uwagę na problematyczny moment, w którym dzieje się cała historia, która zdominowała przedświąteczny tydzień: nie tylko nadchodzące Boże Narodzenie, ale i niedawny start kampanii prezydenckiej Magdaleny Biejat. 

A co na to wszystko politycy innych partii tworzących rząd? – Dymisja jest faktem, mamy sprawę załatwioną i zamkniętą – podsumował marszałek Sejmu Szymon Hołownia w Sejmie. Przed Nową Lewicą teraz decyzja dotycząca następcy lub następczyni ministra. To też będzie istotne w kontekście spraw wewnątrz partii i przygotowań do przyszłorocznych wyborów wewnętrznych. 

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *