Z czego budować ściany działowe. Zalety rozwiązań silikatowych i z betonu komórkowego

Z czego budować ściany działowe. Zalety rozwiązań silikatowych i z betonu komórkowego - INFBusiness

Ściany działowe pozwalają na funkcjonalny podział przestrzeni we wnętrzach. Decydując się na daną technologię i rodzaj materiałów do ich wznoszenia, należy wziąć pod uwagę oczekiwane parametry przegrody, takie jak jej nośność, ciężar czy izolacyjność akustyczną. O czym jeszcze warto wiedzieć, dokonując wyboru, podpowiada Robert Janiak, Product Manager firmy H+H.

Dlaczego warto postawić na ścianki murowe

Ścianki działowe wykonywane w technologii murowej powstają analogicznie jak ściany konstrukcyjne – poprzez łączenie bloczków bądź innych elementów za pomocą zaprawy. Nie muszą jednak przenosić obciążeń, do ich wykonywania używa się więc znacznie węższych, a przez to także lżejszych i zajmujących mniej miejsca materiałów.

W porównaniu ze ściankami lekkimi, wykonywanymi np. z płyt G-K mocowanych do rusztu, ścianki murowane cechuje wyższa wytrzymałość i trwałość – dużo trudniej o ich uszkodzenie np. w wyniku uderzenia. Mają też jednorodną strukturę i większą nośność – dlatego bez problemu zamocujemy na nich cięższe wiszące elementy, nie musząc dopasowywać ich rozmieszczenia do wewnętrznej, a więc także niewidocznej konstrukcji.

Obok tych najczęściej wymienianych zalet ścian działowych wznoszonych z elementów murowych, umożliwiających bezproblemowe pokrycie całej ich powierzchni płytkami czy zawieszenie szafek w dowolnym rozmieszczeniu, wymienić trzeba też dodatkowe, np. w przypadku wyrobów silikatowych zdolność do akumulacji ciepła. Z kolei lekkie i większe rozmiarowo bloczki z betonu komórkowego zapewniają bardzo szybką realizację i umożliwiają wznoszenie ścian o niewielkiej masie – podaje przykłady Robert Janiak, Product Manager firmy H+H.

Rozwiązania silikatowe dla ścian działowych

Główną zaletą wyrobów silikatowych jest ich znakomita wytrzymałość na ściskanie przy jednoczesnej wysokiej izolacyjności akustycznej. Dzięki temu już przy niewielkiej grubości doskonale zabezpieczają przed przenoszeniem się dźwięków między pomieszczeniami, tworząc komfortowe warunki do odpoczynku czy pracy.

W budownictwie mieszkaniowym oraz usługowym, a także użyteczności publicznej znakomicie sprawdzą się H+H Silikaty N8 i N12 odpowiednio o szerokościach 80 i 120 mm – wyjaśnia Robert Janiak. Są to elementy drążone, o mniejszej masie i oddziaływaniu na strop, o który się opierają. Wyprofilowanie powierzchni bocznych na pióro i wpust umożliwia ograniczenie stosowania spoin pionowych, co przekłada się na tempo prac budowlanych, dodaje.

Wybór silikatów szczególnie polecany jest wszędzie tam, gdzie szczególnie ważny jest komfort akustyczny. Wymagania odnośnie do stosowania materiałów o odpowiedniej izolacyjności określone w normie PN-B-02151-3 określają w mieszkaniach wartość współczynnika RA1R na poziomie 35 dB dla ścian oddzielających pomieszczenia i 38 dB dla ścian oddzielających pokój od pomieszczenia sanitarnego. Ścianka wykonana z 8-centymetrowych bloczków H+H Silikat N8 przewyższa obydwa standardy i oferuje izolacyjność RA1R równą 41 dB dla przegród pokrytych tynkiem cementowo-wapiennym gr. 12 mm i 40 dB przy zastosowaniu tynku gipsowego grubości 10 mm. Szersze bloczki N12 zapewnią jeszcze lepsze warunki akustyczne, a wspomniany współczynnik wynosi dla nich odpowiednio 45 i 44 dB w zależności od rodzaju tynku.

Ściana na mur-beton… komórkowy!

Wysoką wytrzymałość zapewniają także elementy wykonane z betonu komórkowego. W stosunku do innych materiałów murowych charakteryzują się mniejszą gęstością, a co za tym idzie – również masą.

Umożliwia to zarówno wznoszenie ścianek także na starszych stropach o mniejszej nośności, jak również przekłada się na możliwość stosowania elementów o większych wymiarach, a więc szybsze tempo prac budowlanych.

Szczególnie w kontekście przyspieszenia robót warto wspomnieć o Panelach H+H TEMPO wykonywanych w gęstościach 425 i 575 kg/m3 i dostępnych w szerokościach 100 i 115 mm oraz długości aż 600 mm i wysokości 500 mm, co zapewnia zużycie jedynie 3,3 sztuki na 1 m2 ściany.

W ofercie H+H znajdują się także Panele TEMPO PRO o nieznacznie podwyższonej gęstości do 675 kg/m3 Spełniają one jednocześnie wymagania ochrony akustycznej odpowiednio dla ścian oddzielających od pomieszczeń sanitarnych, przez bloczki szerokości 100 mm i dla pozostałych ścian w mieszkaniach, przez bloczki o szerokości 75 mm przy obustronnym wykończeniu cienkowarstwową gładzią grubości 3 mm, dodaje ekspert.

Dzięki wysokiej precyzji wymiarowej zarówno wyroby silikatowe, jak i z betonu komórkowego H+H pozwalają na wznoszenie ścian działowych z pominięciem pośrednich warstw wyrównujących z grubej warstwy zaprawy, co, jak wskazuje Robert Janiak: stanowi kolejny z elementów przyspieszających prace i obniżających koszty robocizny i materiałów.

Z czego budować ściany działowe. Zalety rozwiązań silikatowych i z betonu komórkowego - INFBusiness

OPIS PRODUKTU

TEMPO PRO – kompleksowy system do budowy ścian działowych przeznaczony do wykańczania gładziami cienkowarstwowymi. Składa się z serii elementów średnioformatowych H+H Panel TEMPO PRO, wytworzonych z betonu komórkowego o gęstości 700 kg/m3.

Tak duża gęstość pozwala ścianom wykonanym w Systemie TEMPO PRO osiągać bardzo dobre parametry izolacyjności akustycznej, co zostało potwierdzone badaniami laboratoryjnymi.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *