Razem #DlaKlimatu! Drogowskaz dla zrównoważonego rozwoju

Razem #DlaKlimatu! Drogowskaz dla zrównoważonego rozwoju - INFBusiness

Saint-Gobain Glass i Hydro Building System jednoczą siły na rzecz dekarbonizacji, wspierając sektor budownictwa w projektowaniu fasad w oparciu o założenia gospodarki obiegu zamkniętego, a kluczem są: ORAÉ® – pierwsze na świecie szkło bazowe o niskim śladzie węglowym oraz systemy fasadowe z Hydro CIRCAL® 75R. Jakie znaczenie dla inwestorów będzie miała ta koalicja i dlaczego warto stawiać na wskazane produkty tych firm?

Szkło i aluminium a niski ślad węglowy

Szkło bazowe ORAÉ® od Saint-Gobain Glass posiada deklarację środowiskową produktu (EPD), która potwierdza, że jest to pierwsze na świecie rozwiązanie szklane o niskim śladzie węglowym (6,64 kg CO2 na 1 m2 w przypadku szkła o grubości 4mm). Cały sekret szkła ORAÉ® tkwi w znaczącym wykorzystaniu w procesie produkcji stłuczki szklanej (na poziomie 64%) oraz energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych.

Hydro CIRCAL® 75R to najwyższej jakości aluminium, które wykonywane jest co najmniej w 75% ze złomu aluminium. Dzięki temu ślad węglowy produktu Hydro Building Systems wynosi 2,3 kg CO2 na 1 kg aluminium i jest jednym z najniższych na świecie. Ten lekki, wytrzymały, a w dodatku wszechstronny materiał tworzy struktury i przedmioty atrakcyjne wizualnie i funkcjonalne.

Biorąc pod uwagę powyższe, wbudowany ślad węglowy fasady budynku można znacząco obniżyć, łącząc systemy fasadowe oparte na Hydro CIRCAL® 75R ze szkłem z rodziny produktów ORAÉ®.

Razem #DlaKlimatu! Drogowskaz dla zrównoważonego rozwoju - INFBusiness

Misja: zrównoważone budownictwo

Działając wspólnie w ramach partnerstwa, Saint-Gobain Glass i Hydro Building Systems podwajają szanse zapisania w świadomości uczestników rynku budowlanego istnienie rozwiązań fasadowych o niskim śladzie węglowym.

Szacuje się, że emisyjność fasad może zostać obniżona nawet o połowę w przypadku zastosowania systemów fasadowych opartych na Hydro CIRCAL® 75R i szkle przeciwsłonecznym COOL-LITE® XTREME ORAÉ® wykonanym na szkle bazowym ORAÉ® – mowa tutaj zarówno o ograniczeniu emisyjności wbudowanej, jak i operacyjnej. Takie rozwiązanie jest korzystne nie tylko dla środowiska, stanowi również wsparcie dla deweloperów i specyfikatorów projektów, wspólnie dążących do uzyskania neutralności klimatycznej.

Wydaje się to szczególnie istotne, zważywszy na fakt, że obiekty budowlane odpowiadają obecnie za 39% światowej emisji gazów cieplarnianych – 11% obejmuje wbudowany ślad węglowy materiałów i procesów budowlanych, 28% pochodzi z eksploatacji budynków, czyli zapotrzebowania na ogrzewanie, chłodzenie czy oświetlenie, co wpływa na operacyjny ślad węglowy.

Razem #DlaKlimatu! Drogowskaz dla zrównoważonego rozwoju - INFBusiness

Razem #dlaKlimatu

Wśród głównych czynników, które blokują rozwój zrównoważonego budownictwa w Polsce, znajdują się: kalkulacja wpływu materiałów na środowisko, przepisy lub ich brak i zbyt szybko zmieniające się wytyczne, brak świadomości uczestników procesu budowlanego, brak informacji o zrównoważonych materiałach czy mało czytelne reguły programów wsparcia. Odpowiedzi te zebrano w trakcie ankiety przeprowadzanej z myślą o spotkaniu dotyczącym zrównoważonego budownictwa w praktyce, które odbyło się 28 listopada 2023 r. w Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego w Warszawie z inicjatywy Saint-Gobain Glass i marki WICONA od Hydro Building Systems. Okazuje się, że proces dekarbonizacji i inne aspekty środowiskowe budynków wymagają nie tylko niskoemisyjnych produktów, ale także szerokiego dialogu, współpracy i podnoszenia świadomości w tych obszarach. W wydarzeniu prelegentem była dr inż. Dorota Bartosz, Dyrektorka ds. Zrównoważonego Rozwoju z Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego (PLGBC), która wskazała najważniejsze obszary dla strategii europejskiego zielonego ładu, co było punktem wyjścia do dalszej dyskusji wśród uczestników spotkania.

Obie spółki doceniają znaczenie regularnej rozmowy ze specjalistami branży o wyzwaniach zrównoważonego rozwoju i dobrych praktykach, które wychodzą im naprzeciw. Wspomniane spotkanie było pierwszym z zaplanowanej serii wydarzeń dedykowanych tematyce zrównoważonego budownictwa i świadomej architektury. Saint-Gobain Glass i Hydro Building System pragną rozwijać współpracę z interesariuszami rynku budowlanego, pogłębiając badania służące opracowywaniu jeszcze bardziej zrównoważonych rozwiązań oraz pozostając liderem w tego typu działaniach, wykraczając poza limity wprowadzane przez stosowne regulacje – #dlaKlimatu i #dlaCzłowieka.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *