Kościół z XVI wieku na sprzedaż. Zabytkowa świątynia kosztuje 800 tys. zł

Niedawno na łamach naszego serwisu informowaliśmy o niemieckim kościele, który wystawiono na sprzedaż wraz z plebanią i klasztorem. Jak się okazuje, tego typu nieruchomości można nabyć również w Polsce. Na jednym z popularnych serwisów ogłoszeniowych wystawiono na sprzedaż XVI-wieczny kościół pw. św. Michała Archanioła. Zabytkowa świątynia znajduje się w miejscowości Okrzeszyn (woj. dolnośląskie), tuż przy granicy z Czechami. Zdjęcie

Na sprzedaż wystawiono zabytkowy kościół w woj. dolnośląskim. Źródło: jerha1952, CC-BY-3.0, Wikimedia Commons /

Na sprzedaż wystawiono zabytkowy kościół w woj. dolnośląskim. Źródło: jerha1952, CC-BY-3.0, Wikimedia Commons / Reklama

Kościół jest położony w sąsiedztwie lasu we wsi Okrzeszyn na terenie gminy Lubawka, około 30 kilometrów od granicy polsko-czeskiej. Ogłoszenie zostało dodane około cztery miesiące temu, jednak nadgryziona zębem czasu nieruchomość nadal nie znalazła swojego właściciela. 

Zabytkowy kościół na sprzedaż. Od lat popada w ruinę

Kościół pw. św. Michała Archanioła wybudowano w latach 1580-1585. W 1736 r. świątynia została przebudowana. Najpierw był to kościół parafialny, a od 1690 r. – pogrzebowy. Ostatnią ceremonię odprawiono w nim w 1945 r. 

Kamienny budynek o powierzchni 242 mkw. jest wpisany do wojewódzkiego rejestru zabytków i znajduje się na działce o rozmiarze 2650 mkw. Cena za nieruchomość to 800 tys. zł (do negocjacji). 

Reklama

Choć na zdjęciach widać, że budynek porasta bluszcz, a stary drzewostan wymaga pielęgnacji, to zabytkowy gmach wydaje się mieć duży potencjał. W ogłoszeniu czytamy, że „konstrukcja świątyni nadaje jej średniowiecznego wyglądu, nad nawą znajduje się drewniany strop, a nad prezbiterium sklepienie krzyżowe„. Jednonawowy kościół jest zbudowany z kamienia, a naprzeciw wydzielonego prezbiterium znajduje się drewniana konstrukcja chóru muzycznego.

Zdjęcie

Kościół pw. św. Michała Archanioła wybudowano w latach 1580-1585. Źródło: Fallaner, CC-BY-SA-4.0, Wikimedia Commons /

Kościół pw. św. Michała Archanioła wybudowano w latach 1580-1585. Źródło: Fallaner, CC-BY-SA-4.0, Wikimedia Commons /

Świetnie sprawdzi się w roli „sali bankietowej lub konferencyjnej”

XVI-wieczny kościół został zdesakralizowany, co oznacza, że potencjalny nabywca może go zaadaptować na dowolny cel. Zdaniem właściciela, w pobliżu tonącego w gąszczu starych drzew kościółka budowany jest nowy obiekt hotelowy, dlatego zabytkowa świątynia „idealnie sprawdzi się w roli sali bankietowej, weselnej lub konferencyjnej”.

„Niezaprzeczalnym atutem jest świetna akustyka budynku i po adaptacji może stać się wyjątkowym w obiektem, w którym można organizować także wydarzenia muzyczne” – dodano.

Zdjęcie

Kościół jest położony około 30 kilometrów od granicy polsko-czeskiej w sąsiedztwie lasu. Źródło: Matix849 (Mateusz Małkowski), CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons /

Kościół jest położony około 30 kilometrów od granicy polsko-czeskiej w sąsiedztwie lasu. Źródło: Matix849 (Mateusz Małkowski), CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons /

Kupujący nabędzie także cmentarz

Kilka miesięcy temu wystawienie nieruchomości na sprzedaż skomentowało Stowarzyszenie Magurycz, zajmujące się ratowaniem zabytków przed niszczeniem. 

Rozwiń

„Intryguje fakt, że w ogłoszeniu brak informacji o tym, że kupujący nabędzie także cmentarz okalający naturalnie kościół, z co najmniej kilkunastoma uszkodzonymi nagrobkami i niepoliczalną ilością pochówków” – czytamy we wpisie opublikowanym na Facebooku.

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. Jak to jest z intuicją sprawiedliwościową? INTERIA.PL

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *