Jak będzie wyglądała przyszłość powłok budowlanych?

Jak będzie wyglądała przyszłość powłok budowlanych? - INFBusiness

Zasobooszczędna aluminiowa fasada Schüco Minimal Wall, tekstylna ściana osłonowa Schüco FACID NOX, która pochłania zanieczyszczenia powietrza, oraz w pełni okrągłe okna Schüco AW Circular to najnowsze innowacyjne rozwiązania firmy Schüco, wyraźnie podkreślające najważniejsze trendy w rozwoju zrównoważonej technologii obudowy budynków.

Systemy o wyjątkowych właściwościach termoizolacyjnych i zminimalizowanej emisji CO2, obok komponentów o coraz większych wymiarach, digitalizacji powierzchni i możliwości projektowania fasad o dowolnym kształcie. Od wielu lat Schüco wyznacza nowe standardy i konsekwentnie wprowadza ulepszenia, aby w pełni zaspokoić wymagania architektów, budowniczych i inwestorów. Zgodnie ze swoją inicjatywą dekarbonizacji budynków Carbon Control, Schüco oferuje kompleksowe rozwiązania mające na celu zmniejszenie śladu węglowego fasad budynków. W ramach tej inicjatywy w zeszłym roku marka jako pierwsza wprowadziła dwa wysokiej jakości rodzaje aluminium o zmniejszonym śladzie węglowym: Low Carbon (LC) i Ultra Low Carbon (ULC), z wartościami CO2 potwierdzonymi w deklaracjach środowiskowych. Przełomowe projekty fasad i okien aluminiowych zaprezentowane na targach BAU 2025 stanowią kolejny znaczący krok w kierunku zmniejszenia emisji CO2 w sektorze budowlanym.

Jak będzie wyglądała przyszłość powłok budowlanych? - INFBusiness

Schüco Minimal Wall

Jedną z metod zmniejszenia wpływu elewacji na emisję CO2 jest optymalizacja wykorzystania materiałów. Jednak węższe profile o zmniejszonej głębokości montażu muszą nadal spełniać te same standardy dotyczące funkcjonalności i bezpieczeństwa. Najpoważniejszym wyzwaniem jest zapewnienie wystarczającej nośności. Aby rozwiązać ten problem, Schüco stworzyło koncepcję Schüco Minimal Wall, która opiera się na innowacyjnej technologii klejenia przeszkleń do aluminium. Zwiększa to stabilność systemu, umożliwiając zmniejszenie rozmiaru konstrukcji nośnej. Rozwiązanie to nie ogranicza opcji projektowych, takich jak wypełnianie sekcji międzykondygnacyjnych lub obszarów nieprzezroczystych. W rezultacie Schüco Minimal Wall może zmniejszyć zużycie aluminium nawet o 40%!

Schüco FACID NOX

Oprócz CO2 do atmosfery emitowane są również różne szkodliwe substancje. W szczególności w ośrodkach miejskich pyły obejmują tlenki azotu powstające podczas spalania oleju, gazu, węgla, drewna lub odpadów. Schüco bierze udział w projekcie pilotażowym mającym na celu ocenę fasady tekstylnej FACID NOX, która oczyszcza powietrze z tych zanieczyszczeń. Podobnie jak standardowy produkt, oferuje ona maksymalną elastyczność projektowania wraz z praktycznymi funkcjami. Może być przymocowana do dowolnego typu fasady i zaprojektowana w geometrii 2D i 3D. Zastosowanie profili systemowych umożliwia montaż podczas normalnej eksploatacji budynku. Efekt oczyszczania powietrza uzyskuje się dzięki składnikowi aktywnemu naniesionemu na fasadę tekstylną, który wychwytuje szkodliwe dla zdrowia i środowiska substancje azotowe, przekształcając je w nieszkodliwe azotany. Są one następnie wypłukiwane przez deszcz, wzbogacając glebę o niezbędne minerały do wzrostu roślin. W kwietniu 2024 r. na budynku w Kolonii zainstalowano fasadę testową o powierzchni około 320 m2. Jakość powietrza przed i za fasadą jest stale monitorowana i rejestrowana przez organizacje zewnętrzne, które ocenią i udokumentują skuteczność filtra oczyszczającego po roku. Badania przeprowadzone na pierwszej testowej fasadzie zainstalowanej w 2021 r. na budynku w Hamburgu wykazały, że w ciągu zaledwie dwóch miesięcy stężenie tlenków azotu w powietrzu spadło o imponujące 30%!

Jak będzie wyglądała przyszłość powłok budowlanych? - INFBusiness

Okna ekologiczne typu „od kołyski do kołyski”

Filozofia projektowania okien aluminiowych Schüco AW Circular ma na celu minimalizację emisji, odpadów i zużycia zasobów przez cały okres ich eksploatacji, przy jednoczesnym „zamknięciu” pętli materiałowej. Została opracowana zgodnie z tzw. strategiami R, które są podstawowym elementem gospodarki o obiegu zamkniętym (CE) i ułatwiają osiągnięcie jej celów. Strategie te są uporządkowane od R0 do R9, przy czym niższe wartości wskazują na wyższy stopień cyrkularności. Projekt AW Circular umożliwia łatwą konserwację, naprawę i modernizację okien, a także ponowne wykorzystanie produktu lub jego komponentów. Pod koniec cyklu życia prawie wszystkie komponenty można poddać recyklingowi i ponownie zintegrować z cyklem technologicznym jako cenne zasoby. AW Circular kładzie również nacisk na wydajne projektowanie, zwiększając udział materiałów pochodzących z recyklingu i wykorzystując istniejące komponenty. Zgodnie z rygorystycznym standardem Cradle to Cradle Material Health Gold (C2C MH Gold) 100% materiałów wykorzystywanych w produkcji okien musi być bezpiecznych i nadających się do recyklingu. AW Circular jest obecnie koncepcją firmy Schüco, ale badania wskazują, że aktywne wdrażanie zasad gospodarki o obiegu zamkniętym w kluczowych sektorach przemysłu mogłoby doprowadzić do zmniejszenia globalnej emisji gazów cieplarnianych o prawie połowę.

Więcej szczegółów na stronie: www.schueco.pl

REKLAMA: REKLAMA: REKLAMA:

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *