Konstrukcje wielkopłytowe stanowią istotny element środowiska architektonicznego Polski. Choć szacuje się, że stanowią one zaledwie 1% krajowego inwentarza budynków (około 60 000 konstrukcji wielkopłytowych z 6,2 miliona budynków mieszkalnych), to mieszka w nich około 10 milionów obywateli Polski, co odpowiada jednej na cztery osoby w kraju.
Polska Izba Budownictwa, we współpracy z Siecią Badawczą Łukasiewicz – Instytutem Innowacji i Technologii ITECH oraz redaktorem Jarosławem Guzalem (termomodernizacja.pl), przy wsparciu specjalistów (m.in. ekspertów z Politechniki Lubelskiej) i audytorów energetycznych, podjęła się projektu, którego celem było zbadanie potencjału termomodernizacji budynków wielkopłytowych na terenie Polski.
Efektem tej inicjatywy jest Raport zatytułowany „10 milionów szans, czyli jak termomodernizować budynki wielkopłytowe w Polsce”.
Wyniki badań potwierdzają, że dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii oraz wsparciu finansowemu (ze źródeł krajowych i unijnych) możliwe jest przeprowadzenie kompleksowej modernizacji termicznej tych obiektów, uzyskując satysfakcjonujący standard energetyczny.
Projekt koncentrował się na czterech najpowszechniejszych systemach budownictwa prefabrykowanego w Polsce. Badanie nie zagłębiało się w wymianę źródeł energii, w tym instalację systemów energii odnawialnej. Zamiast tego analiza priorytetowo traktowała redukcję zużycia energii na cele grzewcze i wentylacyjne.
Początkowo projekt obejmował przeprowadzenie ankiety wśród spółdzielni mieszkaniowych. Odpowiedzi zebrano od 130 spółdzielni, które łącznie zarządzają 470 tysiącami lokali. Co znamienne, 70% tych spółdzielni zamierza podjąć dodatkowe wysiłki termomodernizacyjne w ciągu najbliższych 3-5 lat, ale tylko 1% planuje unowocześnić swoje systemy wentylacyjne. Dlaczego ta informacja jest szczególnie godna uwagi?
Należy podkreślić znaczenie kwestii zdrowotnych, których nie wszyscy mieszkańcy dostrzegają. Ze względu na dotychczasowe działania termomodernizacyjne wdrożone w budynkach wielkopłytowych (głównie izolacja ścian i wymiana okien), mieszkania stały się „zbyt szczelne”, co poważnie wpłynęło na wydajność wentylacji grawitacyjnej. Nadmierna wilgotność powietrza sprzyja rozwojowi pleśni w mieszkaniach. Z perspektywy zdrowotnej wdrożenie wentylacji mechanicznej staje się koniecznością. Optymalnym rozwiązaniem do rozważenia jest integracja wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła (rekuperacją). Jest to szczególnie ważne, ponieważ, jak wskazali autorzy raportu, wentylacja odpowiada za prawie połowę strat energii.
Renowacja budynków wielkopłytowych stanowi również realne podejście do promowania polityki klimatycznej ze względu na: dużą populację beneficjentów, redukcję emisji CO2, minimalizację zagrożeń dla zdrowia związanych z niewystarczającą wentylacją oraz wykorzystanie krajowych firm i materiałów w pracach termomodernizacyjnych.
Do głównych przeszkód w procesie termomodernizacji zalicza się: brak doświadczenia w zarządzaniu procesami inwestycyjnymi, niewystarczające umiejętności pozyskiwania finansowania zewnętrznego oraz niejednolite podejmowanie decyzji dotyczących remontów budynków.
Prace nad Raportem doprowadziły również do sformułowania listy rekomendacji dla zarządców zasobu budownictwa wielkopłytowego w Polsce, wskazującej działania, które warto podjąć w procesie renowacji. Są to:
– ocena gotowości mieszkańców do partycypowania w kosztach remontu,
– ocena stanu technicznego i cieplnego,
– przeprowadzenie audytu energetycznego obejmującego modernizację wentylacji z odzyskiem i odnawialnymi źródłami energii,
– poszukiwanie możliwości finansowania zewnętrznego i wewnętrznego,
– porównywanie osiągniętych rezultatów z oczekiwanymi efektami,
– monitorowanie długoterminowych skutków remontów i badanie zmian preferencji mieszkańców,
– rozważenie zdecentralizowanego odzysku ciepła jako rozwiązania problemu nadmiernej szczelności,
– ocena wykorzystania energii odnawialnej jako alternatywy lub uzupełnienia istniejących źródeł energii.
Jeśli chodzi o zalecenia dla decydentów, wśród najważniejszych wniosków, jakie wyłoniły się podczas opracowywania Raportu, znalazła się konieczność ustanowienia proaktywnego, kompleksowego systemu wsparcia renowacji (obejmującego szerokie wskazówki dla spółdzielni, społeczności i zarządców nieruchomości) oraz zapewnienia koordynacji działań między ministerstwami i agencjami odpowiedzialnymi za renowacje.
Pełna treść raportu dostępna jest na stronie Polskiej Izby Budownictwa – https://pib.net.pl/images/termomodernizacja/PIB_RAPORT_2024.pdf
Zachęcamy do lektury i nawiązania z nami kontaktu.
REKLAMA: REKLAMA: REKLAMA: