Kasjer zwolniony dyscyplinarnie z banku za obrażanie klientów ma zostać przywrócony do pracy, ponieważ pracował w stresogennych warunkach – orzekł sąd w Cremonie na północy Włoch. Nakazał też wypłatę zwolnionemu pracownikowi odszkodowania.
Bank zwolnił dyscyplinarnie kasjera, który obrażał klientów. Sąd we Włoszech nakazał przywrócenie go do pracy (Getty Images, Sutthipong Kongtrakool)
Naganne zachowanie mężczyzny wobec klientów zarejestrowały dwukrotnie kamery monitoringu, zainstalowane w banku i właśnie to było podstawą jego zwolnienia w marcu ubiegłego roku.
Sąd w Cremonie w wydanym wyroku stwierdził, że należy anulować tę decyzję i wypłacić pracownikowi odszkodowanie w wysokości zarobków za ostatnich 16 miesięcy – podał dziennik „Corriere della Sera”. W uzasadnieniu sąd wyjaśnił, że zwolnienie było niesłuszne, bo kasjer przez lata pracował w stresogennym środowisku, co miało wpływ na jego reakcje.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz także: Zeszli na dno oceanu. Niesamowite odkrycie sprzed tysięcy lat
Sąd o „dysfunkcji organizacyjnej”
„Pracownika należy z całą pewnością upomnieć za to, że nie potrafił się kontrolować i okazywał zdenerwowanie w okolicznościach wymagających innego zachowania. To jednak nie może być uznane za słuszną przyczynę zwolnienia” – orzekł sąd.
Włoski dziennik wyjaśnił, że kasjer przepracował 28 lat, w tym większość czasu w tym samym banku.
Zobacz także:
Jak wytrzymać w pracy, która nie jest twoją pasją? Nie bój się być "tylko wystarczająco dobry"
Reprezentujący go prawnik Domenico Tambasco zwrócił uwagę na znaczenie wydanego wyroku, w którym po raz pierwszy sąd stwierdził, iż zachowania podlegające krokom dyscyplinarnym ze strony pracodawców mogą znaleźć uzasadnienie w warunkach wywołujących stres, na jaki narażone są osoby zatrudnione.
Dysfunkcja organizacyjna może w określonych sytuacjach usprawiedliwić indywidualne postępowanie – powiedział mecenas Tambasco.
Zaznaczył, że pracownik zawsze wyrażał swoje niezadowolenie, także w e-mailach do dyrekcji, a zatem była ona świadoma jego stanu, który w pewnych przypadkach, jak dodał, „wywoływał niską odporność na stres”.