Zmiana czasu 2024 zbliża się wielkimi krokami. Czas zimowy będzie obowiązywać przez pięć miesięcy, aż do wiosny, kiedy znowu przejdziemy na czas letni. Podpowiadamy, kiedy przestawić zegarki na czas zimowy – czyli o godzinę do tyłu.
/Jan Bielecki /East News
Zmiana czasu na zimowy to druga i ostatnia zmiana wskazówek na naszych zegarkach w 2024 roku. Pierwsza miała miejsce w nocy z 30 marca na 31 marca (z godziny 2.00 na godzinę 3.00), kiedy to w Polsce zaczął obowiązywać czas letni. Niebawem przyjdzie nam z powrotem przestawić zegarki na czas zimowy.
Zmiana czasu na zimowy 2024. Kiedy przestawić zegarki?
Zmiana czasu na zimowy w 2024 roku nadchodzi nieubłaganie. Zmiana czasu nastąpi w nocy z soboty 26 października na niedzielę 27 października 2024 r. To wtedy wskazówki zegarów będziemy musieli cofnąć z godz. 3.00 na 2.00.
Reklama
Październikowa zmiana czasu oznacza, że w ostatni weekend października będziemy spać dłużej.
Zmiana czasu. Pomysł z XIX wieku miał pozwolić oszczędzać prąd
Pomysł zmiany czasu narodził się jeszcze pod koniec XIX wieku. Miało to związek z postępującą elektryfikacją. Zmiana czasu miała pozwolić na lepsze wykorzystanie światła słonecznego, co miało przynieść oszczędności.
Pierwszy raz zmianę czasu wprowadzono w życie dopiero podczas I wojny światowej – w 1916 roku na swoich terenach wprowadzili ją Niemcy. Takie działanie miało również oszczędzać paliwo, podstawę wojennego przemysłu.
Pomysł szybko podchwyciły inne państwa, w których zmianę czasu raz wprowadzano, innym razem porzucano. Jeszcze przed końcem wojny pomysł zaadaptowali Amerykanie. W Polsce czas zmieniamy dwa razy do roku nieprzerwanie od 1977 roku.
W UE w 2018 roku rozpoczęły się prace nad zmianami mającymi porzucenie przestawiania zegarków dwa razy do roku. Jednak pandemia, wojna i kryzys energetyczny, odłożyły w czasie te zamiary. Również w Polsce, za poprzedniej kadencji Sejmu, PSL składało projekt ustawy w tej sprawie. Zmian jednak do tej pory nie udało się przeforsować.
Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. Szczerze o pieniądzach