Zakaz używania TikToka. Europejski kraj wprowadza blokadę

Albania zakazała TikToka. Blokada ma potrwać rok. Nowa regulacja jest odpowiedzią rządu na rosnącą skalę przemocy wśród młodzieży szkolnej. W listopadzie krajem wstrząsnęło zabójstwo 14-latka, którego dopuścił się jego rówieśnik. Chłopcy pokłócili się w social mediach, a na TikToku pojawiły się filmy pochwalające zbrodnię. Zdjęcie

Albania wprowadzi blokadę TikToka. /AFP

Albania wprowadzi blokadę TikToka. /AFP Reklama

Albania wprowadza roczną blokadę TikToka. Zakaz obejmie wszystkich obywateli. Premier kraju Edi Rama potwierdził uchwalenie nowego prawa podczas spotkania z nauczycielami i rodzicami. Ma ono zacząć obowiązywać na początku 2025 roku. 

Albania zakazuje TikToka. To reakcja na śmierć 14-latka

Rama obwinia media społecznościowe, a w szczególności TikToka, za podsycanie przemocy wśród młodzieży. Decyzja jego rządu zapadła po tym, jak w listopadzie 14-letni uczeń został śmiertelnie dźgnięty przez rówieśnika – podaje „The Guardian”. 

Czytaj także: Los woreczków z nikotyną przesądzony. Będzie zakaz sprzedaży

Reklama

Chłopcy pokłócili się w jednym z serwisów społecznościowych, a na TikToku pojawiły się filmy młodych ludzi, na których wyrażali poparcie dla zabójstwa. Firma twierdzi jednak, że oprawca i ofiara nie mieli kont na TikToku, a filmy pochodziły z innych serwisów. 

Australia zakazała mediów społecznościowych

Jak przypomina „The Guardian” w ostatnim czasie kilka państw wprowadziło przepisy mające na celu ograniczenie korzystaniu z mediów społecznościowych przez dzieci i młodzież. Na taki krok zdecydowały się m.in. Francja, Niemcy i Belgia. Najostrzejsze prawo uchwaliła Australia. Tamtejszy rząd wprowadził zakaz korzystania z platform społecznościowych przez osoby poniżej 16 roku życia. 

Czytaj także: Do sieci wypłynęły dane 29 mln osób. Gigant ukarany ogromną grzywną

Nowe przepisy nakładają na gigantów technologiczny wprowadzenie nowego sposobu weryfikowania wieku użytkowników. Rząd wciąż zastanawia się, którą opcję wybrać. Pod uwagę brane są: potwierdzanie wieku przez dokument tożsamości, biometria i ochrona behawioralna. Ta ostatnia metoda pomaga określić wiek osoby na podstawie wykonywanych przez nią gestów.  

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. „Szczerze o pieniądzach „: Misja (prawie) niemożliwa Polsat News

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *