Zarządy Grup: Azoty SA, Azoty Police i Azoty Kędzierzyn podpisały porozumienia ze związkami zawodowymi w sprawie zawieszenia wybranych postanowień Zakładowych Układów Zbiorowych Pracy – poinformowała spółka. Chodzi m.in o nagrody roczne i motywacyjno-kwartalne oraz różnego rodzaju dodatki.
Grupa Azoty szuka sposobu na wyjście z trudnej sytuacji finansowej (East News, East News)
Spółka zawieszone postanowienia nazywa kosztochłonnymi.
Tłumaczy, że jest to kolejny etap restrukturyzacji kosztowej realizowanej od wiosny 2024 r. w związku z trudną sytuacją finansową, w jakiej znalazła się Grupa Azoty od drugiej połowy 2022 r. Spółka liczy, że taka decyzja pozwoli na ustabilizowanie, a następnie poprawienie płynności finansowej.
Grupa Azoty to spółka akcyjna, w której Skarb Państwa ma 33 proc. akcji. To drugi w UE producent nawozów azotowych i wieloskładnikowych. Zatrudnia łącznie 15 tys. osób. Wytwarza również takie produkty jak: poliamid, alkohole OXO, plastyfikatory czy biel tytanowa. Jest też jedynym producentem melaminy w Polsce.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz także: Polak buduje giganta w USA – cel to 100 mld dolarów. Stefan Batory w Biznes Klasie
W ramach wynegocjowanych porozumień zawieszone zostały na 27 miesięcy najistotniejsze postanowienia Zakładowych Układów Zbiorowych Pracy (ZUZP), m.in. nagroda motywacyjno-kwartalna, nagroda roczna i różnego rodzaju dodatki. Zmniejszono także odpisy na Fundusz socjalny do poziomu ustawowego.
W poniedziałkowym komunikacie przekazano też, że obecnie trwają rozmowy z organizacjami związkowymi w kolejnej Grupie – Azoty Puławy. W przypadku braku porozumienia jej zarząd również ma zdecydować o rozpoczęciu procedury wypowiedzenia ZUZP (Zakładowe Układy Zbiorowe Pracy określają prawa i obowiązki pracodawcy i pracownika. Zawierane są pomiędzy pracodawcą i zakładowymi organizacjami zawodowymi – przyp. red.).
„Negocjacje w zakresie zapisów ZUZP będziemy teraz prowadzić również w mniejszych spółkach grupy kapitałowej. Mamy świadomość, że w obecnej sytuacji, Grupa musi dać z siebie maksimum zaangażowania oraz zrealizować wszelkie możliwe działania w ramach optymalizacji kosztowych we wszystkich obszarach jej funkcjonowania, zanim starać się będzie o docelowe porozumienie z bankami. Także zarząd grupy ma jednoznaczną determinację, by ograniczać do minimum zbędne koszty” – powiedział cytowany w komunikacie prezes zarządu Grupy Azoty SA Adam Leszkiewicz.
Równolegle prowadzimy więc działania obniżające koszty w obszarach dotyczących m.in. sponsoringu, PR czy reprezentacji. O konkretnych wynikach naszych działań będziemy informować przy okazji publikacji wyników grupy za pierwsze półrocze 2024 r. – dodał.
Ma to nastąpić 11 września.
Ogromne problemy Azotów. Z czego wynikają?
Jak pisaliśmy wielokrotnie w money.pl, sytuacja Grupy Azoty od dłuższego czasu jest bardzo zła. Na spółce ciąży gigantyczny dług zaciągnięty na budowę fabryki Polimery Police – sztandarowej inwestycji koncernu, która z wielką pompą została otwarta przez rząd Zjednoczonej Prawicy w czerwcu 2023 r., jednak nadal nie została ukończona.
Położenie chemicznego olbrzyma komplikuje fakt, że kredyty zaciągnięte na budowę polickiego zakładu były brane pod zastaw innych zakładów koncernu. Ten dług obciąża dziś całą grupę. Sytuacja na rynku nawozów również jej nie sprzyja.
Zobacz także: