Pojawiły się niepokojące informacje dotyczące rozmów celnych z USA. Francuski minister gospodarki Eric Lombard wskazał w czwartek, że pomimo wysiłków zmierzających do osiągnięcia konsensusu, zaangażowane strony pozostają znacząco od siebie oddzielone, a tarcia handlowe między Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi nadal się nasilają.
/ Chris Kleponis – CNP/Cover Images/East News / East News
USA i UE dalekie od porozumienia w sprawie taryf
Ze względu na politykę administracji Donalda Trumpa , USA nałożyły nowe cła na większość swoich partnerów handlowych, w tym na kraje w UE. Ponadto wprowadziły znaczne cła na import stali, aluminium i samochodów, co znacząco wpływa na gospodarkę europejską. Nie widać żadnych oznak zmiany tej sytuacji na horyzoncie.
Unia Europejska i Stany Zjednoczone wciąż są daleko od osiągnięcia konsensusu w sprawie taryf . Zostało to szczerze przyznane w czwartek (24.04) przez francuskiego ministra gospodarki Erica Lombarda.
„ Nie możemy ukrywać faktu, że jesteśmy daleko od rozwiązania ” – stwierdził Eric Lombard w wywiadzie dla AFP. Francuski minister przyznał, że pomimo trwających dyskusji nie doszło jeszcze do znaczącego przełomu , co sprawia, że osiągnięcie porozumienia wydaje się trudne.
Reklama
Zawieszenie taryf kończy się w czerwcu, a wojna celna może się zaostrzyć
Tymczasowe wstrzymanie podwyżek taryf, które obejmuje również towary z Unii Europejskiej, kończy się na początku lipca. Po tym czasie taryfy mogą zostać ponownie podniesione , co zaostrzy i tak już napiętą sytuację.
W rozmowie z dziennikarzami podczas spotkań Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Banku Światowego w Waszyngtonie Eric Lombard zauważył, że negocjacje nie przyniosły jeszcze oczekiwanego postępu i że 90-dniowe zwolnienie z wyższych taryf, obejmujące również produkty z UE, dobiega końca.
Nasi zachodni sąsiedzi prezentują inną perspektywę. Pomimo wyzwań, niemiecki minister finansów Jöerg Kukies, który uczestniczył w spotkaniu MFW, wyraził optymizm co do szybkiego porozumienia. Podczas wydarzeń organizowanych przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy w Waszyngtonie, Kukies zauważył, że obie strony mogą jeszcze sfinalizować porozumienie przed upływem 90-dniowego terminu.
„ Mamy nadzieję, że porozumienie zostanie osiągnięte, im szybciej, tym lepiej ” – stwierdził niemiecki minister. Jego uwagi sugerują, że Berlin , choć realistycznie podchodzi do kwestii, liczy na szybkie rozwiązanie, aby zapobiec dalszemu pogarszaniu się kryzysu handlowego.
Francja nadal jest otwarta na dialog z USA
Eric Lombard wspomniał, że rozmowy z amerykańskimi urzędnikami pozostają serdeczne, a strona francuska jest otwarta na dalszy dialog. W tym tygodniu minister spotkał się z urzędnikami administracji Trumpa , w tym z Kevinem Hasettem, dyrektorem White House National Economic Council, a także sekretarzami skarbu i handlu USA Stevenem Mnuchinem i Wilburem Rossem.
Polityk podkreślił, że rozmowy prowadzone są w duchu wzajemnego zrozumienia, a europejscy odpowiednicy są określani jako „przyjaciele i sojusznicy” w kontekście tych dyskusji . Francuski minister dodał, że obie strony starają się znaleźć wspólny grunt, który ułatwi dalsze zacieśnianie współpracy handlowej. Jednak minister Lombard zwrócił uwagę na aspekt związany z obecną polityką gospodarczą prezydenta Stanów Zjednoczonych, zauważając, że taryfy wprowadzone przez Donalda Trumpa negatywnie wpływają na gospodarkę USA .
„ Mamy nadzieję, że te konsekwencje skłonią administrację do rozważenia pewnych korekt ” – szczerze zauważył minister. Eric Lombard wskazał również, że Francja i inne kraje UE dążą do przywrócenia taryf do poprzednich poziomów, a nawet ich obniżenia, jeśli to możliwe. „ Wolelibyśmy, aby taryfy powróciły do poprzednich poziomów, a nawet zostały obniżone, jeśli to możliwe ” – stwierdził, zauważając jednocześnie, że przewiduje „wzloty i upadki” w negocjacjach .
Donald Trump oskarżył UE o nieuczciwe praktyki handlowe
Ważne jest, aby przypomnieć, że Donald Trump oskarżył Unię Europejską o stosowanie nieuczciwych praktyk handlowych od początku swojej prezydentury . Wcześniej w tym roku prezydent USA stwierdził, że Unia została ustanowiona w celu „oszukiwania” Stanów Zjednoczonych. Administracja Białego Domu upiera się, że nowe „wzajemne taryfy” są reakcją na postrzegane nierównowagi handlowe, w tym działania uznane za szkodliwe dla gospodarki USA.
Pomimo licznych starań, porozumienie taryfowe między Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi pozostaje poza zasięgiem. Podczas gdy po stronie niemieckiej pojawiają się pewne oznaki nadziei, francuski minister gospodarki ma bardziej pragmatyczne podejście do wyzwań, które nadejdą. Jeśli konsensus nie zostanie osiągnięty do końca 90-dniowego okresu, napięcia handlowe mogą się nasilić, wpływając na gospodarki po obu stronach . Tylko czas pokaże, czy dyskusje zakończą się kompromisem, czy też konflikt się nasili.
Agata Jaroszewska
Odtwarzacz wideo wymaga włączonej obsługi JavaScript w Twojej przeglądarce.