Panele fotowoltaiczne już odczuwają presję konkurencji. Konwencjonalny krzem może wkrótce zostać zastąpiony przez srebro i bizmut. Pod koniec 2024 r. w Katalonii w Hiszpanii nastąpił znaczący postęp dzięki wprowadzeniu paneli nanokrystalicznych. Te nowe panele są teraz trwalsze i wydajniejsze. Niemniej jednak jest to dopiero początek zmian na rozwijającym się rynku.
/ Frank Hoermann / SVEN SIMON / SVEN SIMON / dpa Picture-Alliance via AFP / AFP
Panele fotowoltaiczne szybko trafiły na dachy polskich domów. Obywatele zwrócili się ku tej metodzie wytwarzania energii, mając nadzieję na obniżenie rachunków za prąd . Wygląda na to, że rynek może być na skraju zmiany w rodzaju i konstrukcji instalowanych paneli fotowoltaicznych, dzięki wysiłkom hiszpańskich badaczy.
Polacy stawiają na fotowoltaikę, ale sieć ma problem z nadążaniem
Fotowoltaika to odnawialne źródło energii, które wciąż fascynuje Polaków . Jednak potencjał energii odnawialnej pozostaje w dużej mierze niewykorzystany, ponieważ Polska — podobnie jak wiele innych krajów — stoi w obliczu wyzwań związanych z nadpodażą energii wytwarzanej z tego źródła. System przesyłowy po prostu nie jest w stanie pomieścić energii wytwarzanej i przesyłanej do sieci.
Reklama
W lutym Polskie Sieci Elektroenergetyczne wskazały podczas posiedzenia komisji sejmowej, że moc odnawialnych źródeł energii już czterokrotnie przekracza zdolność absorpcyjną systemu przesyłu energii. Kwestia nadprodukcji staje się coraz bardziej widoczna, a dyskusje na temat potrzeby rozwiązań magazynowania energii narastają, nawet wśród ogółu społeczeństwa.
Dokładniejsze badanie magazynowania energii — szczególnie w odniesieniu do nadwyżki energii generowanej w słoneczne dni — jest już widoczne w podejściach systemowych. Na przykład województwo świętokrzyskie będzie współfinansować budowę prawie 2200 magazynów energii przy użyciu funduszy UE. Projekt będzie kosztował ponad 62 mln zł.
Ostatecznie w ramach inicjatywy subsydiowania zostanie zbudowanych 2178 jednostek magazynowania energii w 29 gminach w tym regionie. Mieszkańcy mogą otrzymać wsparcie finansowe w wysokości od 60% do 85% kwalifikowanych wydatków . Celem tego projektu jest zwiększenie stabilności lokalnych sieci energetycznych, zminimalizowanie strat energii i poprawa bezpieczeństwa dostaw energii na tym obszarze. Systemy magazynowania energii umożliwiają zatrzymanie nadwyżki energii wytwarzanej przez systemy fotowoltaiczne do wykorzystania w okresach niższej produkcji, na przykład zimą lub w pochmurne dni, gdy panele słoneczne generują mniej energii elektrycznej.
Czy konwencjonalne panele fotowoltaiczne staną się przestarzałe?
Okazuje się, że nie tylko magazynowanie energii może zmienić obecny krajobraz fotowoltaiczny . Pod koniec 2024 roku naukowcy z Katalonii w Hiszpanii poinformowali o przełomie związanym z następną generacją paneli. Ta rewolucja technologiczna ma na celu nie tylko ułatwienie utylizacji nowych paneli fotowoltaicznych i uczynienie ich bezpieczniejszymi dla środowiska, ale także poprawę ich ogólnej wydajności. Tak zwane panele nanokrystaliczne nie zyskały jak dotąd dużej popularności, częściowo ze względu na ich kruchość i niski poziom wydajności. Według kb.pl hiszpańscy naukowcy opracowali unikalny proces, który zwiększa ochronę tych paneli i wydłuża ich żywotność.
Podczas gdy wstępne wyniki tej nowej techniki, znanej jako pasywacja post-depozycyjna, są bardzo obiecujące zarówno dla rynku, jak i konsumentów, nadal konieczne są szeroko zakrojone badania . Dopiero po tym etapie możliwe będzie wytwarzanie nowoczesnych paneli nanokrystalicznych na większą skalę. Ta technika oznacza dopiero początek trwających wysiłków na rzecz udoskonalenia paneli i potencjalnego zastąpienia obecnych instalacji krzemowych. Obecnie wskazania sugerują, że te ultracienkie ogniwa mogą nie być dostępne na rynku przez kilka lat . Jednak jeśli uda się je dalej udoskonalić, mogą stać się bardziej przyjazną dla środowiska alternatywą dla istniejących paneli, potencjalnie znajdując szerokie zastosowanie w domach, firmach i nie tylko.
Obecnie panele fotowoltaiczne składają się z krzemu, ale wkrótce mogą zostać zastąpione cienkimi panelami wykonanymi ze srebra i bizmutu . Połączenie tych dwóch materiałów w unikalnym rozwiązaniu zaowocowało współczynnikiem sprawności na poziomie 10 procent, torując drogę do rozwoju paneli fotowoltaicznych , które można zintegrować z odzieżą lub pojazdami, zamiast ograniczać się do ciężkich, stałych instalacji na dachach i podwórkach.
Niemniej jednak, należy zauważyć, że chociaż panele nanokrystaliczne mają znaczny potencjał, aby przewyższyć te obecnie dostępne na rynku, ich cena pozostaje niepewna . Będzie to jeden z krytycznych czynników wpływających na potencjalny sukces projektu. Dwa kluczowe terminy to ekonomia i rentowność.
Agata Jaroszewska
Odtwarzacz wideo wymaga włączonej obsługi JavaScript w przeglądarce. Polsat News