Niepewna sytuacja polskich przedsiębiorstw. NBP publikuje dane

W czwartym kwartale 2024 r. kondycja finansowa sektora przedsiębiorstw niefinansowych była gorsza w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego, o czym poinformował Narodowy Bank Polski w najnowszej analizie zatytułowanej „Szybki monitoring NBP”. Analitycy banku centralnego zauważyli, że jednocześnie skala spadku ogólnych wyników finansowych była wyraźnie mniejsza niż w poprzednich trzech kwartałach, przy jednoczesnej poprawie wszystkich wskaźników efektywności przedsiębiorstw w porównaniu do trzeciego kwartału roku poprzedniego.

Zdjęcie

Narodowy Bank Polski opublikował najnowszą analizę sektora przedsiębiorstw w Polsce (tzw. szybki monitoring - kwiecień 2025). Zdj. ilustracyjne /123rf.com /123RF/PICSEL

Narodowy Bank Polski opublikował najnowszą analizę sektora przedsiębiorstw w Polsce (tzw. szybki monitoring – kwiecień 2025). Zdjęcie ilustracyjne / 123rf.com / 123RF/PICSEL Reklama

Wyniki Szybkiego Monitoringu NBP (SM NBP) jednoznacznie wskazują, że w pierwszym kwartale 2025 r. sytuacja gospodarcza przedsiębiorstw pozostała niestabilna, choć w porównaniu z poprzednim kwartałem nastąpiła niewielka poprawa.

„Odsetek przedsiębiorstw przewidujących dalszą poprawę swojej sytuacji w perspektywie kwartalnej i rocznej również nieznacznie wzrósł, na tle umiarkowanego ożywienia rocznych prognoz popytu i eksportu” – stwierdzono w analizie NBP.

Zobacz także: Ostatnie czytanie przed posiedzeniem MPC. Wiemy, jaka była inflacja w kwietniu

Reklama

Dynamika zatrudnienia i wzrostu płac spadła

Jak wynika z monitoringu NBP, w czwartym kwartale ubiegłego roku nastąpiło zmniejszenie zatrudnienia w przedsiębiorstwach i spadek odsetka firm informujących o podwyżkach płac.

Wykres. Dynamika zatrudnienia rok do roku w wybranych sektorach (w procentach)

Zdjęcie

/NBP

/ NBP

Sprawdź: Dwucyfrowy wzrost wynagrodzeń w 2024 roku. Ten będzie znacznie gorszy

W czwartym kwartale ubiegłego roku przychody ze sprzedaży przedsiębiorstw nadal spadały.

W IV kw. 2024 r. przychody ze sprzedaży przedsiębiorstw nadal spadały w ujęciu rok do roku, przy czym tempo spadku było nieznacznie większe niż w poprzednim kwartale (-0,7% r/r w porównaniu do -0,4% r/r w III kw.).

Największy – i znacznie bardziej wyraźny niż w poprzednim kwartale – spadek przychodów ze sprzedaży odnotowano w firmach zajmujących się produkcją dóbr energetycznych. Z kolei mniej stromy spadek przychodów ze sprzedaży niż w poprzednim kwartale odnotowali producenci dóbr inwestycyjnych i dóbr zaopatrzeniowych, zgodnie z raportem NBP.

Wykres. Dynamika nominalna przychodów ze sprzedaży r/r (%)

Zdjęcie

/NBP

/ NBP

Zadłużenie przedsiębiorstw niefinansowych z tytułu kredytów na koniec IV kwartału 2024 r. – po dwóch kwartałach stabilizacji – wzrosło w ujęciu rocznym, według NBP. W pierwszym kwartale tego roku przedsiębiorstwa wykazywały nieco większe zainteresowanie pozyskiwaniem finansowania bankowego.

Wydatki inwestycyjne SPN w Q4 ubiegłego roku nadal spadały rok do roku. Jednak skala ich spadku była ograniczona, jak podaje NBP.

Tymczasem w Q1 tego roku zarówno odsetek firm przewidujących wzrosty cen, jak i skala przewidywanych podwyżek zmniejszyły się. Najczęściej cytowane powody tych oczekiwanych podwyżek cen

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *