Agresja Putina na Ukrainę i odcięcie dostaw rosyjskiego gazu do Niemiec zweryfikowały energetyczną politykę naszego zachodniego sąsiada. Niemcy już w ubiegłym roku oszczędzali zużycie gazu i starali się przed zimą w jak największym stopniu zapełnić magazyny błękitnego paliwa. Na początku listopada br. te same, pojemne magazyny zapełnione są „pod korek”.
/123rf.com /123RF/PICSEL
Reklama
Krótko przed rozpoczęciem zimy zbiorniki gazu w Niemczech są wypełnione po brzegi – donosi „Deutsche Welle”. Tegoroczna zima powinna przebiec pod względem zasobności w gaz bez problemów – sugeruje „DW” i przypomina, że w ubiegłym roku jesienią Niemcy w pośpiechu zapełniali swoje magazyny gazu (te należą do największych w Europie).
Miniona zima była łagodna – gazu nie brakowało. Czy najbliższe miesiące również nie będą mroźne?
Przypomnijmy: gdy latem 2022 r. Rosja zakręciła kurek z gazem, Niemcy w pośpiechu zaczęli napełniać magazyny, w obawie, że zimą może zabraknąć surowca. Czarny scenariusz jednak się nie spełnił, m.in. dzięki stosunkowo łagodnej zimie. „DW” cytuje Federalną Agencję ds. Sieci, która zapewnia, że niemieckie magazyny gazu są już pełne. Według wcześniejszych informacji niemieckiego rządu, ilość zmagazynowanego obecnie gazu odpowiada mniej więcej zużyciu w ciągu dwóch do trzech przeciętnie mroźnych miesięcy.
Niemcy mają pełne magazyny gazu, ale zachęcają do oszczędzania surowca
„Magazyny są teraz zapełnione w 100 procentach. Jesteśmy znacznie lepiej przygotowani na zimę niż w zeszłym roku” – przekonuje Klaus Müller w rozmowie z agencją informacyjną dpa. Jednak jego zdaniem jest jednak jeszcze zbyt wcześnie, aby być całkowicie spokojnym o dostawy gazu.
„Prosimy ludzi, aby nadal uważnie zastanawiali się, gdzie można zaoszczędzić na zużyciu” – apeluje prezes Müller. Można się spodziewać, że Niemcy – podobnie jak w sezonie grzewczym 2022/23 – także podczas nadchodzącej zimy będą oszczędzać błękitne paliwo.
Cała Europa gotowa na nadchodzącą zimę. Magazyny są pełne
„Deutsche Welle” przypomina, że magazyny gazu w większości unijnych krajów są wypełnione po brzegi. Dotyczy to także Polski.
Szkopuł w tym, że pojemność magazynów od dekad skrojona była na dwa do trzech miesięcy zużycia. Choć UE deklaruje odejście od paliw kopalnych, jednym z krótkoterminowych celów Wspólnoty jest zwiększenie możliwości magazynowania gazu. Ma w tym pomóc nie tylko rozbudowa podziemnych magazynów gazu, ale także prawdopodobne wykorzystanie wielkich magazynów w Ukrainie (na razie, ze względu na działania wojenne, jest to utrudnione).
***
Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. Polsat News