W sobotę kandydat na prezydenta Karol Nawrocki poparł zestaw sześciu postulatów stowarzyszenia „Tak dla CPK”. Oświadczył również, że jeśli zostanie wybrany na prezydenta, jego głównym działaniem ustawodawczym będzie powrót do wcześniejszej wersji inwestycji w CPK, konkretnie z czasów rządów PiS.
/ Dawid Wolski / Reporter
Kandydat na prezydenta popierany przez PiS, Karol Nawrocki , w sobotę w Warszawie, w obecności przedstawicieli stowarzyszenia „Tak dla CPK” , poparł listę sześciu postulatów organizacji . Wśród nich znalazł się wniosek o skierowanie do Sejmu prezydenckiego projektu ustawy, który ma zobowiązać władze do przyspieszenia budowy lotniska CPK i powiązanej z nim części kolejowej w jej pierwotnym kształcie.
Podpisując deklarację, Karol Nawrocki zapewnił, że podejmuje ten krok z pełną odpowiedzialnością . Podkreślił, że utworzenie CPK w zamierzonej formie było częścią jego programu wyborczego od samego początku. Wyraził chęć przewodzenia ambitnej Polsce, która aspiruje do wzniosłych celów, podkreślając, że obecny rząd „rozcieńcza” projekt CPK.
Reklama
Nawrocki podpisał deklarację „Tak dla CPK”. Zapowiada walkę o projekt w formie z czasów PiS
„Dla mnie, mojego pokolenia i pokolenia moich dzieci ten projekt symbolizuje ambitną Polskę, Polskę z aspiracjami . Inicjatywa Centralnego Portu Komunikacyjnego była wielką wizją dla wielu pokoleń w Polsce, pozwalając nam marzyć o zjednoczonej Polsce połączonej systemami kolejowymi, a taką właśnie Polskę sobie wyobrażam” – zauważył.
Nawrocki stwierdził, że jeśli zostanie prezydentem, jego pierwszym ruchem ustawodawczym będzie „inicjatywa powrotu do obywatelskiego projektu CPK” wraz z ustawą, która „opowiada się za ożywieniem projektów, które ułatwiały rozwój lokalny w ciągu ośmiu lat rządów Zjednoczonej Prawicy”.
Stowarzyszenie „Tak dla CPK” w czwartek 22 maja zwróciło się do wszystkich kandydatów na prezydenta z prośbą o poparcie . Sześciopunktowa lista wzywa również prezydenta do zwoływania kwartalnych posiedzeń Rady Gabinetowej w celu omówienia postępów inwestycji CPK, głowy państwa do zainicjowania usuwania barier komunikacyjnych oraz aktywnej roli prezydenta w zabezpieczaniu finansowania i inwestorów dla realizacji CPK.
Prezesem stowarzyszenia „Yes for CPK” jest Maciej Wilk , były wiceprezes PLL LOT, który później objął stanowisko dyrektora operacyjnego w Flair Airlines (kanadyjskim tanim przewoźniku). Uczestniczył w ceremonii podpisania deklaracji CPK przez Karola Nawrockiego.
/ Jacek Domiński / Reporter
Inwestycja CPK. Czym obecny projekt różni się od pierwotnego?
Program CPK ma na celu utworzenie centralnego lotniska położonego między Warszawą a Łodzią, wzdłuż sieci kolei dużych prędkości. Nowe lotnisko jest zaprojektowane tak, aby początkowo pomieścić 34 miliony pasażerów rocznie i jest tak skonstruowane, aby umożliwić elastyczną rozbudowę w czasie, zgodnie z prognozami wzrostu rynku i popytu.
W grudniu 2024 r. administracja Donalda Tuska zatwierdziła Wieloletni Program CPK na lata 2024–2032. Zgodnie z harmonogramem budowa lotniska w gminach Baranów, Wiskitki i Teresin ma rozpocząć się w 2026 r. Do 2031 r. lotnisko powinno uzyskać niezbędne certyfikaty, a