Miś z Krupówek dostanie etat? Uzurpator chciał pieniędzy, wybuchła dyskusja

Biały miś z zakopiańskich Krupówek otrzyma etat w miejskim urzędzie? To propozycja jednego z zakopiańskich radnych, po tym, jak w internecie rozgorzała dyskusja na temat opłat pobieranych przez „uzurpatorów” w przebraniu niedźwiedzia biegających po ulicach stolicy Tatr. Zakopiański miś jest tylko jeden – mówią mieszkańcy. Prowadzi działalność gospodarczą, ma papiery, odprowadza podatek. Z pozostałymi miasto nie potrafi sobie poradzić, choć jak przypominają radni, ma do tego instrumenty – policję, urzędników, straż miejską. Zdjęcie

Jeden z radnych Zakopanego chce, żeby biały miś z Krupówek otrzymał etat w miejskim urzędzie /Marek Berezowski /Reporter

Jeden z radnych Zakopanego chce, żeby biały miś z Krupówek otrzymał etat w miejskim urzędzie /Marek Berezowski /Reporter Reklama

Jeżeli turysta chce sobie zrobić zdjęcie z białym misiem na Krupówkach, musi pamiętać o drobnych. Boleśnie przekonała się o tym aktorka Hanna Turnau, która próbowała nagrać ulice Zakopanego. „Kiedy chcesz nagrywać self-tape na Krupówkach, lepiej weź gotówkę. Z życia wzięte” – napisała kobieta w opisie nagrania opublikowanego na Instagramie. 

Instagram Rolka Rozwiń

Po tym, jak nagranie wrzuciła do sieci, w internecie rozgorzała gorąca dyskusja, a fala hejtu wylała się na przedsiębiorców i mieszkańców Zakopanego. Oberwało się szczególnie mocno Markowi Zawadzkiemu – który jak donosi „GazetaKrakowska” – pracuje jako biały miś przy oczku wodnym na Krupówkach. Różnica polega na tym, że on nie chodzi po deptaku, siedzi w miejscu i ma oficjalnie zezwolenie od władz miasta. Do tego od 2016 roku uiszcza opłatę za zajęcie miejskiego terenu do celów zarobkowych oraz prowadzi działalność gospodarczą.

Reklama

Biały miś z Krupówek dostanie etat w zakopiańskim urzędzie?

Miś z Krupówek – zdaniem radnego z Zakopanego – powinien zostać zatrudniony przez miasto. – Moim pomysłem jest stworzenie miejskiego stanowiska białego misia, które byłoby kontrolowane przez miasto. Osoba wskazana pełniłaby tę funkcję według określonych zasad – uważa Tymoteusz Mróz, radny miejski, cytowany przez „Gazetę Krakowską”. 

Według zakopiańskiego radnego powinna nim być osoba pochodząca z Zakopanego lub okolicznych miejscowości. Miejski miś z Krupówek na etacie otrzymywałby odpowiednią pensję, przez co zdjęcia z atrakcją miasta byłyby darmowe dla turystów. – Zdjęcia na Krupówkach powinni się wiązać jedynie z dobrowolnym datkiem na rzecz utrzymania misia – dodaje. 

Przy okazji „darmowy miejski miś” wyeliminowałby oszustów na zakopiańskich ulicach, sprawiając, że podobni przebierańcy straciliby ekonomiczny sens istnienia. – Funkcja ta powinna być finansowania przez miasto, bo turyści na to zasługują – uważa Mróz. 

Gorąco w Zakopanem. Miasto będzie karać przebierańców?

Według zakopiańskiego radnego na ucywilizowaniu statusu białego misia z Krupówek – jako oficjalnej miejskiej atrakcji – nie powinno się jednak zakończyć. 

Radny uważa, że miasto powinno karać innych nielegalnych przebierańców, zwłaszcza, że urząd miasta ma instrumenty do egzekwowania przestrzegania prawa – straż miejską, policję. – Te służby powinny zostać zagonione do tego, by ten proceder ukrócić – twierdzi radny Mróz.

Różnica zdań w stolicy Tatr. „Swoboda gospodarcza nie powinna być karana”

W sprawie zatrudnienia białego niedźwiedzia przez miejski urząd innego zdania jest Karol Wagner z Tatrzańskiej Izby Gospodarczej.

Myślę, że nie tędy droga. Podobne rzeczy, podobne happeningi uliczne, performersi pojawiają się także w innych turystycznych miastach Europy Zachodniej, czy to w Alpach, czy Dolomitach. (…) Ale żadna z tych miejscowości ich nie zatrudnia. Daje możliwość i pobiera od nich należne im podatki, bądź inne opłaty – powiedział Wagner cytowany przez „GK”. 

Jego zdaniem swoboda działalności gospodarczej nie powinna być ograniczana. – Więc nie ma mowy o ograniczaniu dostępu do Krupówek czy monopolizacji przez gminę tego typu usługi. Jest za to mowa o tym, by gmina przy pomocy narzędzie, które posiada, egzekwowała prawo, które mamy już uchwalone – dodaje przedstawiciel TIG.

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. „Polska to nasza brama do UE”. Ambasador Uzbekistanu o współpracy między naszymi krajami INTERIA.PL

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *