Koniec WIBOR tuż za rogiem. Wiadomo, kiedy zostanie opublikowany nowy indeks

Od 2 czerwca zostanie wprowadzony nowy indeks POLSTR, który ma ostatecznie zastąpić WIBOR. Do 2028 r. zakończy się publikacja stawek WIBOR i WIBID. Indeksy te odgrywają kluczową rolę w ustalaniu stóp procentowych dla papierów skarbowych i różnych produktów kredytowych.

Zdjęcie

Wskaźnik POLSTR zostanie opublikowany w czerwcu. Docelowo (po 2027 roku) zastąpi WIBOR. Zdj. ilustracyjne /123RF/PICSEL

Wskaźnik POLSTR zostanie wydany w czerwcu. Docelowo (po 2027 r.) zastąpi WIBOR. Obraz ilustracyjny / 123RF/PICSEL Reklama

2 czerwca GPW Benchmark rozpocznie publikację indeksu Polish Short Term Rate (POLSTR), a także indeksów POLSTR 1M, 3M, 6M i indeksów jednobazowych, zgodnie z zasadami opisanymi na stronie internetowej GPW Benchmark.

Informacje w czasie rzeczywistym będą dostępne o godz. 8:55, natomiast dane opóźnione zostaną udostępnione o godz. 12:55

W kwietniu Komitet Sterujący Krajowej Grupy Roboczej ds. Reformy Wskaźników (KS NGR) potwierdził ostateczny harmonogram przejścia wszystkich instrumentów finansowych na nowy wskaźnik POLSTR do końca 2027 r., a także plan zaprzestania opracowywania i publikacji stawek WIBOR i WIBID od początku 2028 r.

Reklama

Zgodnie z obecnym harmonogramem reform, pierwsza emisja obligacji skarbowych MF z nową stawką POLSTR ma nastąpić w grudniu 2025 r. Ponadto od 2027 r. wszystkie nowe produkty finansowe, które tego wymagają, będą powiązane z nową stawką POLSTR, skutecznie zastępując WIBOR.

Zbliża się koniec WIBOR. Długa podróż ku zmianie wskaźnika referencyjnego

Przypomnijmy: nowy wskaźnik, który zastąpi WIBOR, będzie nosił nazwę POLSTR – decyzję tę potwierdził Komitet Sterujący Krajowej Grupy Roboczej ds. Wskaźników Referencyjnych. Prace nad modyfikacją wskaźnika referencyjnego trwają od 2022 r.

Początkowo planowano, że reforma zostanie ukończona w 2024 r., później jednak przesunięto ją na koniec 2025 r., a obecnie zakłada się, że zostanie ukończona w 2027 r.

Transformacja ta spowoduje zastąpienie obecnego indeksu WIBOR, który opiera się na transakcjach międzybankowych dotyczących depozytów z przyszłymi datami zapadalności i prognozami, indeksem, który będzie opierał się na zapadających depozytach overnight, których oprocentowanie zostanie odpowiednio skalibrowane.

Wskaźniki odniesienia są powszechnie wykorzystywane na rynkach finansowych i wykorzystywane przez banki do ustalania stóp procentowych kredytów, depozytów i innych instrumentów finansowych .

***

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga obsługi JavaScript w Twojej przeglądarce. Prezes ING Banku Śląskiego: Inwestycje są podstawą wszystkiego INTERIA.PL

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *