Od 14 marca zaczną obowiązywać przepisy mówiące o tym, że policja może zarekwirować samochód pijanemu kierowcy. Zgodnie z nowymi przepisami samochody kierowców, którzy zostali przyłapani na prowadzeniu pojazdu pod wpływem alkoholu, będą konfiskowane i wystawiane na licytację. Samochody będzie można kupić za pół ceny.
Samochody kierowców, którzy zostali przyłapani na prowadzeniu pojazdu pod wpływem alkoholu, będą konfiskowane i wystawiane na licytację (Materiały prasowe, Policja)
Od 14 marca zacznie obowiązywać nowelizacja Kodeksu karnego, która wprowadza konfiskatę pojazdów w przypadku kierowców, którzy we krwi mają ponad 1,5 promila alkoholu. Również pijani kierowcy (stężenie alkoholu powyżej 0,5 promila), którzy spowodowali wypadek muszą się liczyć z utratą auta. Pojazd straci także kierowca, który był trzeźwy, ale spowodował wypadek i zbiegł z miejsca wypadku.
Konfiskata samochodów pijanych kierowców
W przypadku zatrzymania nietrzeźwego kierowcy z wysokim stężeniem alkoholu policja dokonuje konfiskaty pojazdu na siedem dni. Następnie prokurator podejmuje decyzję o zabezpieczeniu, a w następnie sąd orzeka jego przepadek na rzecz Skarbu Państwa. Jeżeli samochód nie jest własnością kierującego lub gdy został poważnie zniszczony sąd orzeka przepadek jego równowartości. Z kolei gdy kierowca prowadził pojazd służbowy, wówczas sąd nakłada nawiązkę na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz także: Szef Volvo w Polsce o rewolucji nie do zatrzymania
Zwiększyć ma się również maksymalna kara, którą można wymierzyć za spowodowanie ciężkiego wypadku. Za spowodowanie ciężkich obrażeń lub śmierci, nietrzeźwemu sprawcy wypadku będzie można wymierzyć do 16 lat pozbawienia wolności, a obecnie do 12 lat.
Licytacja samochodów
Skonfiskowane pojazdy trafią na licytacje. Cena wywoławcza na pierwszej licytacji będzie wynosić 75 proc. wartości pojazdu ustalonej przez rzeczoznawcę. Jeśli w pierwszej licytacji nie znajdzie się nabywca, cena wywoławcza na drugiej licytacji spada do 50 proc. wartości pojazdu
W licytacji będzie mógł wziąć udził każdy, kto nie mają długów wobec państwa, posiada polskie obywatelstwo i pełną zdolność do czynności prawnych.
Zobacz także:
Niemcy będą produkować pralki w Polsce. Związkowcy oburzeni. "To nie Made in Germany"
„Dziennik Gazeta Prawna” zwraca jednak uwagę, że w tym przypadku organem egzekucyjnym będzie naczelnik urzędu skarbowego. I że licytacje administracyjne, w porównaniu z komorniczymi są przeprowadzone w „dosyć archaiczny sposób”.
„Najpóźniej na 3 dni przed dniem licytacji, organ egzekucyjny umieszcza obwieszczenie o licytacji w miejscu, w którym ma odbyć się licytacja, na tablicy ogłoszeń organu egzekucyjnego i w innych miejscach, gdzie umieszczenie takiego obwieszczenia uzna za celowe” – głosi przepis.
Obwieszczenie o licytacji zamieszcza się także w Biuletynie Informacji Publicznej.