Rosjanie mają głęboką słabość do barszczu, jednak coraz trudniej jest im przygotować zupę bez ponoszenia dużych wydatków, jak donosi The Moscow Times, który powołuje się na informacje zebrane przez niezależną publikację biznesową Kommersant. Koszt warzyw niezbędnych do barszczu gwałtownie wzrósł w ciągu ostatniego roku, podnosząc to tradycyjne danie do rangi luksusu.
/ Natalia Kolesnikova / AFP
„Wskaźnik barszczu”, zwany także „ wskaźnikiem barszczu ”, służy jako popularny wskaźnik warunków ekonomicznych, w jakich znajdują się konsumenci w krajach Europy Wschodniej, zauważa The Moscow Times. Wynika to głównie z faktu, że barszcz jest przygotowywany z warzyw i przypraw, które są podstawą w kuchniach w całym regionie kontynentu.
Barszcz stopniowo staje się luksusem dla Rosjan. Ceny składników szybują w górę
Koszty tych składników znacznie wzrosły w Rosji w ciągu ostatniego roku. Jak podaje „Kommiersant” korzystający z danych federalnej agencji statystycznej Rosstat, wzrost cen ziemniaków osiągnął wartość trzycyfrową, wynosząc łącznie 166,5%. W maju 2025 r. ceny cebuli wzrosły o 87,2% w porównaniu z tym samym miesiącem rok wcześniej, osiągając średnio 72,3 rubla za kilogram (około 3,40 zł). Cena białej kapusty wzrosła o 56,8% w ciągu roku , kosztując 75,2 rubla (około 3,53 zł) za kilogram. Cena buraków wzrosła o 11,9%, a pomidorów o 1,2%.
Reklama
Wzrost cen warzyw można przypisać kilku czynnikom, w tym słabym zbiorom. Analitycy rynku rolnego, z którymi konsultował się „Kommiersant”, wskazują, że na przykład region Wołgogradu, główny obszar uprawy cebuli i kapusty, doświadczył warunków suszy.
Ponadto, według rolnika, który rozmawiał z redakcją, rosnący koszt nawozów i środków ochrony roślin , który zwiększa wydatki na produkcję, również prawdopodobnie będzie znaczący.
Ministerstwo Rolnictwa Federacji Rosyjskiej zamierza w tym roku zwiększyć powierzchnię przeznaczoną pod uprawę warzyw. Oczekuje się, że posunięcie to pomoże ustabilizować ceny podczas kolejnych zbiorów.
Trwająca inflacja w Rosji. Żywność pochłania większą część budżetów domowych
Tymczasem utrzymująca się inflacja w Rosji skłania gospodarstwa domowe do przeznaczania coraz większego odsetka swoich dochodów na produkty spożywcze — obecnie eksperci z ośrodka badawczego Romir wskazują, że odsetek ten jest najwyższy od lutego 2022 r., co zbiegło się z początkiem pełnowymiarowej rosyjskiej inwazji na Ukrainę.
W kwietniu przeciętne rosyjskie gospodarstwo domowe przeznaczało na żywność 34,6% swoich dochodów, w porównaniu do 33% w styczniu i 28,6% w kwietniu 2024 r.
Odtwarzacz wideo wymaga włączonej obsługi JavaScript w przeglądarce. INTERIA.PL