Polenergia, największa polska prywatna grupa energetyczna, przeprowadziła pierwsze testy współspalania wodoru z gazem ziemnym. Zrealizowano je w elektrociepłowni gazowo – parowej w Nowej Sarzynie na Podkarpaciu. Tam też powstanie wodorowy hub. Grupa uzyskała pozwolenie na realizację projektu wodorowego. Jego celem jest produkcja zielonego paliwa dla lotnictwa.
/Polenergia /materiały prasowe
Zielony wodór jest postrzegany jako kluczowy element transformacji energetycznej. Eksperci wskazują, że znajdzie on swoje zastosowanie nie tylko w mobilności, ale także w przemyśle. Ma on pozwolić na uniknięcie emisji CO2 w sektorach trudnych do dekarbonizacji takich jak: produkcja stali, cementu, w transporcie morskim oraz transporcie lotniczym. Niewykluczone, że będzie także wykorzystywany w elektroenergetyce i ciepłownictwie.
Głównym wyzwaniem związanym z wykorzystaniem wodoru jako nośnika energii jest jego stosunkowo niska objętościowa gęstość energetyczna w porównaniu do tradycyjnych paliw kopalnych. Jego magazynowanie wymaga budowy zaawansowanych zbiorników, w których wodór w postaci gazowej przechowywany jest pod wysokim ciśnieniem. Alternatywną metodą magazynowania jest konwersja wodoru do innych związków chemicznych np. paliw ciekłych.
Reklama
Pionier we współspalaniu
Już dziś możliwe jest jego współspalanie z gazem ziemnym, a także tłoczenie gazu ziemnego z niewielką domieszką wodoru w sieci przesyłowe i dystrybucyjne. Pierwsze w Polsce testy współspalania obydwu surowców zrealizowała Polenergia. Próby odbyły się w Nowej Sarzynie na Podkarpaciu i zakończyły sukcesem. Co istotne, zostały one przeprowadzone w turbinie gazowej, która nie była projektowana z myślą o współspalaniu. Udział objętościowy wodoru w paliwie sięgnął 15 proc.
Dzięki testom Polenergia otrzymała pozwolenie na realizację projektu wodorowego “H2HUB Nowa Sarzyna: Magazynowanie Zielonego Wodoru”. W wydanym komunikacie grupa informuje, że uzyskała decyzję „o pozwoleniu na budowę dla instalacji do produkcji i nalewu zielonego wodoru”. “Zgodnie z podpisaną umową łączna kwota dotacji może wynosić nawet 95 mln złotych” – zapowiada na swojej stronie internetowej grupa.
Sercem projektu jest elektrolizer do produkcji zielonego wodoru o mocy 5 Megawatów (MW). – Naszym celem jest wykorzystanie zielonego wodoru do bezemisyjnego transportu oraz zazieleniania ciepła, a w dalszej perspektywie – energii elektrycznej – zapowiada członkini Zarządu Polenergia S.A., Iwona Sierżęga.
Odnawialny zielony wodór
Celem badawczo-rozwojowego projektu jest wykorzystanie zielonego wodoru, wyprodukowanego w procesie elektrolizy wody zasilanej energią odnawialną, do produkcji odnawialnego paliwa lotniczego. Pozwoli to na obniżenie emisji gazów cieplarnianych w przemyśle lotniczym, bez potrzeby budowy nowej infrastruktury, baz paliwowych oraz opracowywania nowych konstrukcji samolotów.
„H2 HUB Nowa Sarzyna: Magazynowanie Zielonego Wodoru” realizowany będzie w trzech etapach. Po zakończeniu każdego z nich konsorcjum oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR) oceną rezultaty projektu i podejmą decyzję o przejściu do kolejnego etapu. Pierwszy obejmuje stworzenie studium wykonalności. Zgodnie z podpisaną umową ta faza projektu otrzyma blisko 100 tys. zł dofinansowania.
Cały projekt jest realizowany w ramach konsorcjum, na czele którego stoi Polenergia. Pozostałymi partnerami są Elektrociepłownia Nowa Sarzyna oraz Politechnika Wrocławska.
Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. Polsat News