Oprócz weekendów i urlopów w 2024 r. Polacy będą odpoczywać przez 13 dodatkowych dni – wynika z ustawy o dniach wolnych od pracy. Najwięcej świąt przypada w maju. Trzy zaś wypadają w weekend. Jak wynika z kodeksu pracy, niedzielne święta nie wymagają wyznaczania za nie wolnych dni. Jednak w zamian za święto przypadające w sobotę – będzie to Święto Trzech Króli – pracodawca będzie zobowiązany wskazać inny wolny dzień.
/123RF/PICSEL
Reklama
Zgodnie z kalendarzem dni wolnych od pracy, obchodzimy święta stałe – na przykład Nowy Rok czy Święto Trzech Króli, a także święta ruchome, których data zmienia się co roku, takie jak Wielkanoc czy Boże Ciało.
Początek roku pracowity
Analizując 2024 r., w styczniu przypadają dwa dni wolne od pracy – Nowy Rok i Trzech Króli. Luty przyjdzie nam przykładnie przepracować, za to 31 marca, wyjątkowo wcześnie, przypadnie Wielkanoc. Po niej, Poniedziałkiem Wielkanocnym przywitamy kwiecień. Na kolejny dzień wolny – Święto Pracy – trzeba będzie poczekać miesiąc. Zaraz po nim obchodzone będzie Święto Konstytucji 3 Maja, które w 2024 r. przypada w piątek. Dwa tygodnie później, 19 maja obchodzone będą Zielone Świątki, a 30 maja – Boże Ciało.
Na kolejny ustawowy dzień wolny od pracy trzeba będzie poczekać do 15 sierpnia, kiedy to obchodzone jest Święto Wojska Polskiego i Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. Po nim przypadają dwa dni w listopadzie – najpierw Wszystkich Świętych, a potem Święto Niepodległości. Kalendarz dni wolnych kończy 25 grudnia Boże Narodzenie i następujący po nim drugi dzień świąt.
Dodatkowy dzień tylko za sobotę
Ze wszystkich wyliczonych dni trzy przypadają w weekend. W niedzielę, jak zwykle, przypadnie Wielkanoc i Zielone Świątki. Zgodnie z obowiązującym prawem święto, które wypada w niedzielę, nie obniża wymiaru czasu pracy. Czyni to zaś święto wypadające w sobotę.
„Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin” – brzmi art. 130 § 2 Kodeksu Pracy. W 2024 r. jest nim 6 stycznia, czyli Święto Trzech Króli. Pracodawca ma obowiązek ustalenia innego wolnego dnia.
Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. AFP