Koszty energii w Europie od dawna stanowią wyzwanie zarówno dla gospodarstw domowych, jak i przedsiębiorstw. W świetle słabnącej konkurencyjności europejskiego przemysłu Bruksela zamierza wprowadzić strategię mającą na celu redukcję wydatków na energię. Inicjatywa ta znana jest jako Clean Industrial Deal. Będzie ona powiązana z nowym celem klimatycznym zakładającym 90% redukcję emisji do 2040 r.
/ JOHN THYS / AFP
„ Inicjatywa Clean Industrial Deal będzie ściśle powiązana z proponowanym celem 90-procentowej redukcji emisji do 2040 r. , który zostanie uwzględniony w naszym europejskim prawodawstwie dotyczącym klimatu” – stwierdziła Komisja Europejska w swoim Programie Prac na rok 2025.
Komisja Europejska zamierza wyznaczyć nowy cel klimatyczny na rok 2040.
„Naszą globalną perspektywę w zakresie energii i klimatu przedstawimy przed konferencją COP 30 w Belém w Brazylii, w listopadzie 2025 r.”, wskazuje dokument KE.
Reklama
Spotkanie COP 30 to 30. konferencja ONZ poświęcona zmianom klimatu i środkom do ich zwalczania . Ten coroczny szczyt odbywa się co roku.
„Czysta umowa przemysłowa”. Bruksela ma strategię na niedrogą energię w Europie
Inicjatywa Clean Industrial Deal ma na celu zapewnienie natychmiastowych, krótkoterminowych strategii wsparcia mających na celu stworzenie korzystnych warunków dla przemysłu UE, aby mógł odzyskać przewagę konkurencyjną, a jednocześnie osiągnąć dekarbonizację .
Dzięki takiemu podejściu Europa będzie mogła zrealizować cele Europejskiego Zielonego Ładu , zwiększyć dostęp do niedrogiej energii, wspierać rozwój rynków wiodących oraz zwiększyć popyt i podaż surowców, produktów i usług z zakresu gospodarki o obiegu zamkniętym, a jednocześnie zwiększyć stabilność gospodarczą.
KE ogłosiła, że dodatkowo zaproponuje plan działania mający na celu obniżenie kosztów energii w Europie i zwiększenie skuteczności Clean Industrial Deal. Bruksela ujawni również swoje koncepcje dotyczące nowych ram pomocy państwa, aby przyspieszyć przyjęcie odnawialnych źródeł energii i zagwarantować odpowiednią zdolność produkcyjną dla czystych technologii.
Zgodnie z dokumentem, KE poświęca szczególną uwagę europejskiemu sektorowi energochłonnemu , który zmaga się z „ wysokimi kosztami energii , niespójną konkurencją globalną i skomplikowanymi przepisami”.
KE ma zalecić państwom członkowskim obniżenie podatków od energii elektrycznej
Jak podaje Reuters, część Clean Industrial Deal będzie obejmować inicjatywę pilotażową prowadzoną przez Europejski Bank Inwestycyjny, mającą na celu złagodzenie ryzyka związanego z PPA (umowami zakupu energii elektrycznej), które obejmują bezpośrednie nabywanie energii elektrycznej od producentów energii odnawialnej. Szczególna uwaga zostanie poświęcona małym i średnim przedsiębiorstwom.
Europejski Bank Inwestycyjny będzie również oferował gwarancje producentom elementów sieci energetycznych, aby pomóc państwom członkowskim UE w modernizacji i rozbudowie ich sieci elektroenergetycznych, a tym samym w osiągnięciu celów klimatycznych UE .
Rekomendacje Brukseli dla państw członkowskich obejmują obniżenie podatków od energii elektrycznej do „minimalnych poziomów prawnych”, jak donosi Reuters. Agencja podkreśla, że przewodnicząca KE Ursula von der Leyen nadała priorytet przywróceniu konkurencyjności gospodarki europejskiej w trakcie swojej drugiej kadencji.
Odtwarzacz wideo wymaga włączonej obsługi JavaScript w przeglądarce. Polsat News