Rafał Brzoska kieruje zespołem deregulacyjnym od kilkunastu dni. W wywiadzie dla money.pl mówi o swoim celu „przedstawienia 100, 200, a nawet 300 solidnych propozycji do 1 czerwca” mających na celu usprawnienie regulacji gospodarczych i podatkowych. Czy zaangażowanie Brzoski, na które zaprosił go sam premier Donald Tusk, wskazuje na powstanie nowego ruchu politycznego? Prezes InPost wyjaśnia sytuację.
/ Jacek Domiński / Reporter
Podczas konferencji zatytułowanej „Polska. Rok przełomu”, która odbyła się 10 lutego, premier Donald Tusk poprosił CEO InPost Rafała Brzoskę o objęcie dowództwa nad zespołem, którego zadaniem będzie sformułowanie propozycji deregulacyjnych. Brzoska przyjął to wyzwanie.
W swoich słowach dla money.pl, Brzoska stwierdził, że „podstawowym celem tego zespołu jest oferowanie rozwiązań, które przyniosą korzyści nie tylko obywatelom, ale także mikro i małym przedsiębiorstwom ”.
Czy Rafał Brzoska inicjuje nowy ruch polityczny? Jasne stwierdzenie
Prezes InPost poinformował, że jego zespół zebrał już ponad 3000 konkretnych propozycji deregulacji za pośrednictwem specjalnie zaprojektowanej strony internetowej. „Moją ambicją jest przedstawienie 100, 200, a nawet 300 solidnych propozycji w tym sprincie do 1 czerwca. Skupiając się na konkretnych sektorach i konkretnych problemach” – zauważył. Wspomniał również, że nie będą to projekty ustaw, ale raczej wskażą regulacje, które są „całkowicie absurdalne i utrudniają działalność zawodową, biznesową i obywatelską wszystkich Polaków”.
Reklama
Zapytany, czy jego udział w zespole deregulacyjnym (do którego Brzoska został zaproszony przez premiera Donalda Tuska) jest zapowiedzią powstania ruchu politycznego, biznesmen stanowczo temu zaprzecza .
„ Całkowicie wykluczam (taką możliwość – red.) z prostego powodu. Mam nadzieję, że moja misja zakończy się za około 100–120 dni ” – twierdzi.
CEO InPost komentuje absurdalne przepisy. „To obraza godności”
W dyskusji z money.pl Rafał Brzoska zwrócił uwagę na kilka przypadków regulacji, które według niego i ekspertów z jego zespołu wymagają reformy. W kwestii kontroli skarbowych – Brzoska uważa, że „ każdy uczciwy podatnik zasługuje na domniemanie swojej uczciwości i patriotyzmu ekonomicznego”, twierdząc, że urząd skarbowy powinien skupić się na „konkretnych” podatnikach, co do których istnieje uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa, zamiast przeprowadzać kontrole na szeroką skalę i karać za nieumyślne błędy.
Brzoska nazwał również „absurdalną” praktykę wielokrotnego wzywania osób z trwałymi niepełnosprawnościami do stawiennictwa przed komisją oceniającą ich niepełnosprawność.
„Istnieje ustawa z 27 sierpnia 1997 r. dotycząca rehabilitacji zawodowej i społecznej, zatrudniania osób niepełnosprawnych oraz orzeczeń o niepełnosprawności. Te zaświadczenia są wydawane na określony lub nieokreślony okres w oparciu o przewidywany czas trwania niepełnosprawności. Z tych tysięcy raportów otrzymaliśmy trzy lub cztery przypadki osób, którym brakowało nogi lub ręki. Nadal są wzywani do udowodnienia swojej niepełnosprawności – niezależnie od tego, czy kończyna odrosła, czy nie. To zniewaga dla godności tych osób” – wyraził biznesmen.
Brzoska o apelu dotyczącym płacy minimalnej. „Przepraszam, ale nie”
Brzoska odniósł się również do apelu Krajowej Izby Gospodarczej, który skierowali do premiera i zespołu deregulacyjnego. W apelu tym Izba wskazuje, że wzrost płacy minimalnej w Polsce jest obciążeniem dla przedsiębiorców . Na pytanie, czy zgadza się z tym stwierdzeniem i czy widzi możliwość podjęcia działań w tym zakresie, Brzoska odpowiedział: „Jeśli coś komuś dajesz, to tego nie odbierasz”.
Wspomniał także, że jego zespół również opowiada się za pracownikami, dlatego zaprosił związki zawodowe do udziału w swojej inicjatywie i one przyjęły zaproszenie. „ Więc moje stanowisko w sprawie płacy minimalnej jest następujące: przepraszam, ale nie ” – powiedział, podkreślając, że jego zespół koncentruje się na tzw. pozytywnej deregulacji, której celem jest uwolnienie potencjału przedsiębiorców i obywateli.
Odtwarzacz wideo wymaga włączonej obsługi JavaScript w przeglądarce. Polsat News