Inflacja w Polsce. Tak źle nie było od miesięcy

W sklepie Według wstępnych danych GUS inflacja konsumencka w styczniu wyniosła 5,3% w porównaniu z rokiem poprzednim. To najgorszy wynik od grudnia 2023 r.

Główny Urząd Statystyczny (GUS) opublikował dziś wstępne dane dotyczące inflacji konsumenckiej za styczeń tego roku. Wskaźnik inflacji wyniósł 5,3% rok do roku. W porównaniu do grudnia poprzedniego roku oznacza to wzrost o 1%. – Według wstępnych statystyk w styczniu 2025 r. ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 5,3% rok do roku (wskaźnik cen 105,3), a w porównaniu do grudnia 2024 r. nastąpił wzrost o 1,0% (wskaźnik cen 101,0) – podaje komunikat GUS.

Inflacja w Polsce. Najgorsze statystyki od ponad roku

Szacowane dane na styczeń 2025 r. przewyższyły oczekiwania ekonomistów (konsensus rynkowy wyniósł 5%) i jest to jednocześnie najwyższy wynik od grudnia 2023 r., kiedy wyniósł 6,2%. W 2024 r. inflacja konsumencka przekroczyła 5% dopiero w październiku.

Dane opublikowane przez Główny Urząd Statystyczny wskazują, że w styczniu, w porównaniu do analogicznego miesiąca 2024 r., największy wzrost cen nastąpił w kategorii „Mieszkanie” (wzrost o 8,8%). Nośniki energii w tej kategorii odnotowały wzrost aż o 13,2%. Ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 5,5%, a napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych o 4,2%.

Zaskakująco, nastąpił jedynie niewielki wzrost w kategorii „Transport” (o 0,3%). W ostatnich miesiącach sektor ten odnotowywał spadki. Ceny paliw dla pojazdów osobowych wzrosły o 0,1% w porównaniu ze styczniem poprzedniego roku.

W grudniu 2024 r. inflacja konsumencka wyniosła 4,7 proc. rok do roku. Najbardziej zauważalne wzrosty cen – w porównaniu z ostatnim miesiącem 2023 r. – zaobserwowano w następujących kategoriach:

  • wykorzystanie mieszkań lub domów i nośników energii (wzrost o 10,1%),
  • edukacja (o 9,2 proc.),
  • restauracje i hotele (o 6,8%),
  • zdrowie (o 5,5 proc.),
  • rekreacja i kultura (o 5,5 proc.),
  • żywność i napoje bezalkoholowe (o 4,8 proc.).

Spadek zanotowano natomiast w kategorii transport (o 3,3%) oraz odzież i obuwie (o 1,7%).

Ostateczne dane dotyczące inflacji konsumenckiej za styczeń i luty tego roku zostaną opublikowane przez Główny Urząd Statystyczny w połowie marca.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *