Czasy PRL-u sprzyjały kreatywności, przekraczaniu kulinarnych granic i przełamywaniu schematów. Paradoksalnie często to właśnie najmniej oczywiste połączenia smaków okazywały się strzałem w dziesiątkę i prawdziwą ucztą dla podniebienia. Jednym z takich niezapomnianych przysmaków są bez wątpienia śledzie z ziemniakami. Zobacz, jak je zrobić nie tylko na piątkowy obiad.
Jak zrobić śledzie z ziemniakami?
Przepis jest banalnie prosty. Zacznij od zakupu śledzi. Zaopatrz się w matiasy (młode okazy złowione przed pierwszym tarłem) lub à la matiasy, czyli dorosłe osobniki o wyrazistym smaku. Zalej płaty zimnym mlekiem i poczekaj około 2 godzin (w przypadku starszych śledzi czas moczenia może się wydłużyć).
Przepis: Śledzie z ziemniakami
To świetny pomysł na piątkowy obiad.
KategoriaDanie główneRodzaj kuchniTradycyjnaCzas przygotowania2 godz.Liczba porcji4
Składniki
- 300 g śledzi matias
- 1 duża cebula
- 300 g ziemniaków
- oliwa z oliwek lub olej do skropienia śledzi
- pieprz
Sposób przygotowania
- Szykowanie składnikówNamocz śledzie. Obierz i ugotuj ziemniaki. Przygotuj też cebulę (dobrze sprawdzi się odmiana biała lub czerwona). Usuń z niej łupiny i pokrój warzywo w cienkie piórka.
- Komponowanie daniaNamoczone śledzie osusz na ręczniku papierowym i podziel na paski o grubości około 3 centymetrów. Wyłóż ugotowane ziemniaki na półmisek. Obok poukładaj kawałki śledzia. Posyp je pokrojoną wcześniej cebulą i skrop odrobiną oleju lub oliwy z oliwek. Posyp odrobiną pieprzu.
Wskazówka: Danie możesz udekorować sałatą i świeżym koperkiem. Świetnie sprawdzą się też inne dodatki, na przykład kapary lub ogórki kiszone.
Inna wersja śledzi z ziemniakami
Przedstawioną wyżej podstawową wersję dania z czasów PRL-u możesz nieco urozmaicić. Wystarczy, że polejesz śledzie sosem śmietanowym. Jak go przygotować? Połącz dwunastoprocentową śmietanę ze startym jabłkiem, pokrojoną w piórka cebulą oraz przyprawami (solą i pieprzem). Jeśli nie chcesz, by jabłka ściemniały, skrop owoce odrobiną soku z cytryny. Śledzie powinny dobrze połączyć się z sosem. Dlatego warto dać im czas, by zdążyły się przegryźć. Kilka godzin w lodówce w zupełności wystarczy.
Inne przysmaki z czasów PRL-u
Jeśli chętnie wracasz pamięcią do kulinarnych tradycji z czasów PRL-u, z pewnością przypadnie ci do gustu przepis na kogel-mogel, czyli prosty deser z żółtek i cukru. Możesz podać go z wieloma różnymi dodatkami, takimi jak na przykład kakao, cynamon, goździki, sok z cytryny, bita śmietana czy sezonowe owoce. Pamiętaj, że ten rarytas najlepiej smakuje zaraz po przygotowaniu. Warto robić więc mniejsze porcje i zjadać je od razu.