Technologie pozyskiwania wody z powietrza są obecne w popkulturze od dłuższego czasu. Indyjski startup Uravu Labs jest odpowiedzialny, za jeden z takich projektów, który został zrealizowany w rzeczywistości.
W "Gwiezdnych Wojnach" pojawił się koncept tak zwanych "farmerów wilgoci" czyli ludzi, którzy na planetach o pustynnej powierzchni, takich jak Tatooine, zajmowali się pozyskiwaniem wody zgromadzonej w formie pary w atmosferze. Motyw ten pojawiał się też w starszych dziełach, choćby "Diunie" Franka Herberta. Projekt generatora powietrze-woda postanowił wcielić w życie startup z Indii.
Urządzenie przekształca wilgoć w powietrzu w wodę za pomocą ciekłego środka osuszającego. Środek pochłania parę wodną, a następnie jest podgrzewany do temperatury 65 st. Celsjusza, co pozwala zgromadzonej w nim wodzie się oddzielić i skroplić. Cały proces trwa 12 godzin i pozwala jednorazowo na uzyskanie około 2000 litrów słodkiej wody.
Twórcy stratupu Uravu Labs Swapnila Srivastava, Govinda Balaji i Venkatesha Raju, doskonale znają problem niedoborów pitnej wody. W Indiach pojawia się on regularnie w okresach suszy i dotyka nawet dużych miast, jak na przykład Kalkuta. Są dwa wiodące sposoby uzyskiwania słodkiej wody z atmosfery, pierwszy polega na jej schładzaniu i zjawisku kondensacji, natomiast drugi, na który zdecydowało się Uravu Labs oparto na technologii środków osuszających, które uwalniają wodę, kiedy je ogrzać.
Ma to duży sens w wilgotnym i gorącym klimacie Indii, gdzie opłacalne jest użycie do zasilania urządzenia produkującego wodę paneli fotowoltaicznych, które podgrzeją odpowiednio środek osuszający. Obecnie Srivastava, Balaji i Raju pracują nad tym, aby obniżyć wymaganą do wydzielenia wody temperaturę do zaledwie 40 st. Celsjusza. Przyglądają się też zlokalizowanym w Indiach i Singapurze centrom danych, które do chłodzenia zużywają duże ilości wody, a ogromna część wytwarzanego przez nie ciepła jest zwyczajnie marnowana. Dzięki generatorom wody można by zagospodarować to ciepło i ograniczyć zużycie wody o nawet 95 proc.
Według Global Market Insights rynek produkcji wody ze źródeł atmosferycznych w samych Stanach Zjednoczonych był wart w 2022 roku 3,4 mld dolarów. Według prognoz do 2032 roku jego globalna wartość może sięgnąć nawet 13,5 mld dolarów.
Oprac.: MT