Neuralink szuka drugiego człowieka, któremu start-up Elona Muska wszczepi implant do mózgu. Od pierwszej operacji, kiedy to nową technologię wszczepiono 30-letniemu Nolandowi Arbaughowi, minęło 5 miesięcy. Pacjent żyje, ale zaledwie tydzień temu firma miliardera przyznała, że wystąpił u niego "nieoczekiwany problem".
Jednak spokojnie. Nie dzieje się nic przerażającego. Jak twierdzi Neuralink, nici łączące chip z mózgiem pierwszego testera cofnęły się, powodując przy tym problemy z wydajnością i szybkością przetwarzania danych. Mimo to, jak przytacza CNN News, Abraugh nadal może sterować kursorem komputera za pomocą mózgu, co zmieniło jego życie. W 2016 roku w wyniku wypadku podczas nurkowania cierpi na czterokończynowe porażenie.
Naukowcy mieli już wprowadzić poprawki. – Zakasaliśmy rękawy i znaleźliśmy różne sposoby, by Noland mógł odzyskać pełną moc – zaznacza DJ Seo, który wraz z Muskiem założył Neuralink. – Takie problemy wkalkulowaliśmy w testy kliniczne i dlatego też je przeprowadzamy. Chcemy wprowadzić na rynek sprawdzony i dobrze działający produkt – dodaje.
Teraz Neuralink poszukuje kolejnych testerów. "Jeśli cierpisz na porażenie czterokończynowe i chcesz poznać nowe sposoby kontrolowania komputera, zapraszamy do udziału w naszym badaniu klinicznym" – informuje start-up na X (dawniej Twitter).
Redefining the boundaries of human capability requires pioneers.
If you have quadriplegia and want to explore new ways of controlling your computer, we invite you to participate in our clinical trial. pic.twitter.com/svqfAkVV1M
— Neuralink (@neuralink) May 16, 2024
Do badania mogą się zarejestrować osoby, które mają ograniczoną zdolność używania obu rąk lub nie mają jej wcale z powodu urazu rdzenia kręgowego w odcinku szyjnym lub stwardnienia zanikowego bocznego (ALS).
Jeśli przejdą pozytywną weryfikację, wezmą udział w badaniu PRIME, którego celem jest sprawdzenie bezpieczeństwa implantu i robota chirurgicznego, który dokonuje operacji umieszczającej chip w części mózgu kontrolującej zamiar ruchu. Urządzenie rejestruje i wysyła sygnały z mózgu do aplikacji, zapewniając "ludziom możliwość kontrolowania kursoru lub klawiatury komputera za pomocą samych myśli" – jak zaznacza na swojej stronie Neuralink.
Docelowo Neurolink chce wykorzystać implanty do połączenia mózgu z komputerem, by pomóc osobom sparaliżowanym w kontrolowaniu komputerów lub niewidomym w odzyskaniu wzroku. W tym celu przełoży sygnały elektryczne wysyłane przez mózg na konkretne działania. Zanim jednak trafią na szerszy rynek, muszą otrzymać zgody organów regulacyjnych USA.
Neuralink is accepting applications for the second participant.
This is our Telepathy cybernetic brain implant that allows you to control your phone and computer just by thinking.
No one better than Noland (@ModdedQuad) himself to tell you about the first! https://t.co/k9DaZ3xr5g
— Elon Musk (@elonmusk) May 17, 2024
opr. aw