Premier Donald Tusk ogłosił zmiany w rządzie. Z gabinetem żegnają się Marcin Kierwiński, Borys Budka, Bartłomiej Sienkiewicz i Krzysztof Hetman. Nową tekę obejmie Tomasz Siemoniak, do rządu wejdą też Krzysztof Paszyk, Hanna Wróblewska i Jakub Jaworowski.
Premier Donald Tusk i desygnowani na ministrów: Tomasz Siemoniak (MSWiA), Hanna Wróblewska (ministerstwo kultury), Jakub Jaworowski (MAP) i Krzysztof Paszyk (ministerstwo rozwoju)
Ministrowie opuszczają gabinet pięć miesięcy po zaprzysiężeniu rządu Donalda Tuska w związku ze startem w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Sienkiewicz, Budka i Kierwiński są liderami list KO w wyborach, które odbędą się 9 czerwca, z kolei Krzysztof Hetman otwiera jedną z list Trzeciej Drogi.
Rząd Donalda Tuska po rekonstrukcji z 10 maja
Rekonstrukcja rządu: Nowi ministrowie w rządzie Donalda Tuska
W piątek w KPRM premier Donald Tusk ogłosił zmiany w swoim rządzie. Powołani mają zostać:
- na stanowisko ministra spraw wewnętrznych i administracji – Tomasz Siemoniak za Marcina Kierwińskiego,
- na stanowisko ministra aktywów państwowych – Jakub Jaworowski za Borysa Budkę,
- na stanowisko ministra kultury i dziedzictwa narodowego – Hanna Wróblewska za Bartłomieja Sienkiewicza,
- na stanowisko ministra rozwoju i technologii – Krzysztof Paszyk za Krzysztofa Hetmana.
Zaprzysiężenie nowych ministrów odbędzie się w Pałacu Prezydenckim 13 maja o godzinie 10:30 – taki termin zapowiedział 8 maja prezydencki minister Wojciech Kolarski. W piątek premier potwierdził tę datę.
Budka, Kierwiński, Sienkiewicz i Hetman odchodzą. Tusk: Wykonali swoje zadania
– Dochodzi do pierwszych zmian w rządzie. Kiedy zaczynaliśmy pracę jako przedstawiciele „koalicji 15 października”, kiedy tworzyliśmy rząd zapowiadałem (…), że nikt, włącznie ze mną, nie powinien się przywiązywać za bardzo do myśli, że jest wieczny – powiedział Donald Tusk. – Ta zasada wynika z głębokiego przekonania, że jesteśmy tutaj po to, żeby maksymalnie optymalnie wykorzystywać możliwości, okoliczności i liczy się wyłącznie interes publiczny, interes państwowy – dodał.
– Dlatego nie ma co się doszukiwać jakichś tajemniczych okoliczności – stwierdził. Tusk ocenił, że odchodzący z rządu ministrowie wykonali swoje zadania. – Te pierwsze miesiące (…) to były miesiące rozbijania muru. Dzisiaj nadchodzi czas porządkowania – oświadczył. Premier podziękował ustępującym ministrom za pracę w rządzie. – Dziękuję, Krzysztofie, za kawał dobrej roboty – zwrócił się do Hetmana. Poinformował, że umawiał się z Hetmanem i szefem PSL Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem na to, że Hetman będzie „intensywnie pracował przez pierwsze miesiące (…) rządu”.
Borysowi Budce Tusk dziękował za „trudną i bardzo niewdzięczną misję”, Bartłomiejowi Sienkiewiczowi życzył powodzenia w nowej roli. Ocenił też, że Marcin Kierwiński „wykonał bardzo trudne zadania i przetrwał burze, ataki”.
Nowi członkowie rządu. Donald Tusk przedstawia ministrów
Przedstawiając nowych ministrów Donald Tusk oświadczył, że ma bezgraniczne zaufanie do Tomasza Siemoniaka, który od teraz będzie pełnił w rządzie dwie funkcje – szefa MSWiA i ministra koordynatora służb specjalnych. Premier powiedział, że zaproponowana na ministra kultury Hanna Wróblewska nie wahała się. – Będzie nie tylko kontynuowała to trudne dzieło, które zaczął Bartłomiej Sienkiewicz – dodał.
– Mimo młodego wieku, człowiek renesansu – tak Tusk przedstawił nowego szefa resortu aktywów państwowych, którym ma zostać Jakub Jaworowski. – Spółki Skarbu Państwa będziemy dalej czyścić – zadeklarował premier dodając, że proces „czyszczenia” trwa w Orlenie. – Życzę powodzenia, gratuluję odwagi – powiedział do Jaworowskiego Tusk.
W KPRM Donald Tusk poinformował o zmianach w rządzie
Ministrem rozwoju i technologii ma zostać obecny szef klubu PSL Krzysztof Paszyk. Tusk zaznaczył, że Paszyk był radnym, przewodniczącym sejmiku i jest parlamentarzystą z dużym stażem. – Ja ci wierzę na słowo, inaczej nie dostałbyś tej nominacji – zwrócił się do polityka PSL szef rządu.
Rekonstrukcja rządu: Których ministrów wymieniano jeszcze jako kandydatów do dymisji?
Wcześniej spekulowało się, że rekonstrukcja rządu może być szersza i objąć również ministrów, którzy nie startują w wyborach do Parlamentu Europejskiego, z których pracy Donald Tusk nie jest zadowolony. Wśród ministrów, którzy mogą stracić stanowiska, wymieniano ministra rolnictwa Czesława Siekierskiego i minister klimatu i środowiska, Paulinę Hennig-Kloskę.
Rząd Donalda Tuska uzyskał wotum zaufania 12 grudnia, a 13 grudnia został zaprzysiężony przez prezydenta Andrzeja Dudę. Rząd tworzy koalicja KO-PSL-Polski 2050 i Nowej Lewicy, która dysponuje w Sejmie 248 mandatami.