Andrzej Alot został odwołany z funkcji członka zarządu ds. finansowych Centralnego Portu Komunikacyjnego – poinformowała w poniedziałek spółka CPK.
/Materiały prasowe CPK /materiały prasowe
Alot został powołany do zarządu CPK 24 maja 2023 r. Obecnie w zarządzie spółki zasiadają prezes Filip Czernicki oraz dwaj członkowie: Dariusz Kuś i Marcin Michalski.
Pierwsze zmiany w spółce, będącej w całości własnością Skarbu Państwa, miały miejsce na początku roku. Nowym pełnomocnikiem rządu ds. CPK został Maciej Lasek, który zdecydował odwołać starą radę nadzorczą i powołać w jej miejsce nowych członków. Wówczas też rolę przewodniczącego rady otrzymał Filip Czarniecki, który następnie w kwietniu został powołany prezesem spółki.
Reklama
Niewiadoma przyszłość CPK. Start lotniska może się znacząco opóźnić
Spółka CPK została powołana do przygotowania i realizacji Programu wieloletniego Centralnego Portu Komunikacyjnego, obejmującego m.in. budowę nowego lotniska centralnego dla Polski oraz inwestycji towarzyszących – m.in. linii kolejowych, dróg ekspresowych i autostrad.
Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który ma zintegrować transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W ramach tego projektu w odległości 37 km na zachód od Warszawy, na obszarze ok. 3 tys. hektarów ma być wybudowany port lotniczy. W skład CPK mają wejść też inwestycje kolejowe: węzeł przy porcie lotniczym i połączenia na terenie kraju, które powinny umożliwić przejazd między Warszawą a największymi polskimi miastami w czasie nie dłuższym niż 2,5 godz.
Jednocześnie przyszłość projektu nadal stoi pod znakiem zapytania. Wedle ostatniej deklaracji pełnomocnika rządu ds. CPK Macieja Laska, port lotniczy mógłby zostać oddany do użytku nie w 2028 r., jak zakładał poprzedni zarząd spółki, a siedem lat później. Zdaniem przedstawiciela obecnej władzy wcześniejsi zarządcy kierowali się „myśleniem życzeniowym”.
Do tego dochodzi ostatnia zapowiedź państwowej spółki Polskich Portów Lotniczych o modernizacji lotniska Chopina w Warszawie. Remont ma potrwać do do 2029 r., a po jego ukończeniu port ma obsługiwać do 30 mln pasażerów. Ta informacja została ogłoszona wraz z inną, w której to Maciej Lasek stwierdził, że w obliczu otwarcia CPK warszawskie lotnisko będzie nierentowne. Choć w jego opinii rząd „nie porzuca projektu”.
Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. Polsat News