Inwestorzy docenili Polskę. Wracamy do światowej czołówki

Polska znalazła się w globalnym zestawieniu rynków, które w ciągu najbliższych trzech lat będą przyciągały najwięcej bezpośrednich inwestycji zagranicznych. O naszym awansie zdecydował przede wszystkim potencjał technologiczny oraz innowacyjny. Awans na 23. miejsce w tegorocznej edycji oznacza, że powracamy na listę 25 najbardziej atrakcyjnych rynków po prawie dekadzie przerwy. Zdjęcie

Polska będzie przyciągać inwestycje zagraniczne w nadchodzących latach - wskazują inwestorzy w badaniu firmy Kearney /123RF/PICSEL

Polska będzie przyciągać inwestycje zagraniczne w nadchodzących latach – wskazują inwestorzy w badaniu firmy Kearney /123RF/PICSEL Reklama

  • Polska znalazła się w zestawieniu 25 krajów, które będą najmocniej przyciągały bezpośrednie inwestycje zagraniczne
  • Zestawienie dotyczy potencjału w ciągu najbliższych trzech lat
  • Ostatni raz Polska została wyróżniona w tym rankingu w 2015 roku
  • Inwestorzy wskazywali przede wszystkim na potencjał technologiczny naszego kraju

Polska będzie w najbliższych latach jednym z krajów przyciągających najwięcej bezpośrednich inwestycji zagranicznych. Uznali tak eksperci firmy doradczej Kearney. W globalnym zestawieniu znaleźliśmy się na 23. miejscu – między Tajwanem a Argentyną. Zajęliśmy także siódme miejsce wśród rynków wschodzących, zajmując najwyższe miejsce spośród europejskich państw ujętych w tym zestawieniu. 

Reklama

Ranking, w którym znalazła się Polska, to publikowany od 1998 roku ranking FDI Confidence Index. Zestawienie powstaje w oparciu o wyniki badania, które eksperci Kearney przeprowadzają wśród kadry zarządzającej największych na świecie korporacji. Zebrane w ten sposób dane pokazują, które rynki są oceniane przez inwestorów jako najbardziej atrakcyjne z punktu widzenia przyszłego przepływu bezpośrednich inwestycji zagranicznych – wskazują autorzy. 

Kraje, które przyciągają inwestycje. Pierwsze miejsce bez zmian

Pierwsze miejsce w rankingu niezmiennie od lat zajmują Stany Zjednoczone. W tegorocznej edycji na kolejnej pozycji utrzymała się Kanada. Trzecie miejsce zajęły Chiny.  Polska znalazła się w gronie 25 państw wyróżnionych przez autorów rankingu po raz pierwszy od 2015 roku. 

– Polska jest szóstą co do wielkości gospodarką w Unii Europejskiej. Perspektywy dotyczące wzrostu jej PKB pozostają optymistyczne. Na naszą wysoką pozycję w rankingu wpływa także stabilny poziom bezpośrednich inwestycji zagranicznych, które w roku 2022 były warte 29,5 mld dolarów – mówi Krystian Kamyk, partner zarządzający Kearney w Polsce. 

Jak dodaje, w najbliższych latach liczba ta może jeszcze wzrosnąć. To m.in. dzięki takim inwestycjom, jak warta 4,6 mld euro fabryka Intela. Chodzi o zakład zajmujący się testowaniem i integracją półprzewodników, który ma powstać pod Wrocławiem. – Zaawansowane technologie, ale też branża motoryzacyjna, lotnicza czy IT od lat pozostają kluczowymi sektorami, na których koncentrują się bezpośrednie inwestycje zagraniczne w Polsce. Duże możliwości naszego kraju związane z rozwojem technologii, innowacyjnością oraz dostęp do wykwalifikowanej kadry pracowniczej są jednocześnie polskimi atutami, które inwestorzy ocenili najwyżej – wskazuje ekspert Kearney.

Technologie, innowacje, dobre prawo. To przyciąga inwestorów

Pomimo napięć geopolitycznych, z jakimi mamy do czynienia, inwestorzy pozostają optymistyczni w kwestii światowej ekonomii – wskazują autorzy raportu. Aż 88 proc. respondentów badania stwierdziło, że w ciągu najbliższych trzech lat planuje zwiększyć poziom swoich bezpośrednich inwestycji zagranicznych, co jest wynikiem o 6 proc. lepszym niż w ubiegłym roku. Praktycznie tyle samo (89 proc.) przyznało, że bezpośrednie inwestycje zagraniczne będą coraz bardziej istotne z punktu widzenia rentowności oraz konkurencyjności ich firm. 

W minionym roku nieznacznie poziom optymizmu ankietowanych inwestorów wzrósł jedynie nieznacznie (z 63 do 64 proc.). Znacząco spadły za to nastroje pesymistyczne (z 35 do 29 proc.). 

Respondenci byli pytani także o to, które czynniki są najważniejsze przy wyborze miejsca do inwestycji. W przypadku Polski najwięcej odpowiedzi (17 proc.) dotyczyło potencjału technologicznego i innowacyjnego. Pozytywna w oczach inwestorów jest także efektywność procesów prawnych i regulacyjnych (15 proc.), łatwość przenoszenia kapitału (14 proc.), przejrzystość regulacji rządowych (13 proc.), silna pozycja inwestorów oraz mocne prawa własnościowe (12 proc.). 

Martyna Maciuch

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. Gwiazdowski mówi Interii. Odc. 75: Polska (nie)samorządna. Jak „wielka” polityka zagarnęła samorządy? INTERIA.PL

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *