Ministerstwo Edukacji Narodowej po raz szósty przygotowało ranking zawodów, dla których przewidywane jest szczególnie duże zainteresowanie na polskim rynku pracy. Lista składa się z 34 pozycji i zawiera jedną nową profesję.
/123RF/PICSEL
Dokument po raz pierwszy został opublikowany w 2019 r. Udostępniany jest on w formie obwieszczenia w Monitorze Polskim i zawiera listę zawodów w ujęciu alfabetycznym. Jak podkreśla MEN, prognoza jest sporządzana, żeby było wiadomo, w jakim kierunku powinna rozwijać się oferta szkolnictwa branżowego, mając na uwadze potrzeby wojewódzkiego i krajowego rynku pracy.
W tych zawodach będzie praca. Na liście są 34 pozycje
W 2024 r. na liście zawodów znalazł się jeden nowy – technik elektromobilności. Poza tym w tegorocznym wykazie znalazły się takie profesje jak:
Reklama
- automatyk,
- betoniarz-zbrojarz,
- cieśla,
- dekarz,
- elektromechanik,
- elektryk,
- kierowca mechanik,
- mechanik-monter maszyn i urządzeń,
- mechatronik,
- monter izolacji przemysłowych,
- monter konstrukcji budowlanych,
- monter nawierzchni kolejowej,
- monter stolarki budowlanej,
- operator maszyn i urządzeń do przetwórstwa tworzyw sztucznych,
- operator maszyn i urządzeń do robót ziemnych i drogowych,
- operator maszyn i urządzeń w gospodarce odpadami,
- operator obrabiarek skrawających,
- technik automatyk,
- technik automatyk sterowania ruchem kolejowym,
- technik budowy dróg, technik dekarstwa,
- technik elektroenergetyk transportu szynowego,
- technik elektryk,
- technik energetyk,
- technik gospodarki odpadami,
- technik izolacji przemysłowych,
- technik mechanik,
- technik mechatronik,
- technik montażu i automatyki stolarki budowlanej,
- technik programista,
- technik robotyk,
- technik spawalnictwa,
- technik transportu kolejowego.
Prognozy resortu są jednoznaczne. Popularyzacja elektromobilności
„Raport Branżowy Bilans Kapitału Ludzkiego dla branży motoryzacja i elektromobilność wskazuje na rosnącą popularności pojazdów elektrycznych oraz hybrydowych spowodowaną wzrostem świadomości proekologicznej społeczeństwa. Popularyzacja elektromobilności w Polsce postępuje w szybkim tempie, stale dostosowując się do potrzeb, jakie bezpośrednio kształtuje rynek oraz społeczeństwo” – czytamy w informacji MEN dotyczącej prognozy. Resort zauważa również, że duży wpływ na rozwój elektromobilności mają działania podejmowane na szczeblu Unii Europejskiej, w zakresie prośrodowiskowego kształtowania modelu transportowego w państwach członkowskich.
Dodano również, że „zakres prac w zawodzie technik elektromobilności będzie zwiększał się w sektorze motoryzacyjnym oraz będzie wymagał stałej transformacji kompetencyjnej w najbliższych latach”.
Więcej pieniędzy na edukację. Finanse dla szkół kształcących w konkretnych zawodach
Ustawa Prawo oświatowe zakłada, że w przyszłym roku samorządy otrzymają więcej pieniędzy tytułem subwencji oświatowej dla szkół kształcących w zawodach, na które prognozowane jest szczególne zapotrzebowanie na krajowym rynku pracy, wskazane w prognozie z roku 2024.
Kwota z subwencji na jednego ucznia zostaje zwiększona o 1250 zł, a na dofinansowanie pracodawcom kształcenia ucznia-pracownika młodocianego w zawodach z „listy krajowej” o 2000 zł. Zwiększone finansowanie dotyczy uczniów rozpoczynających naukę w danym zawodzie i będzie kontynuowane przez cały cykl ich kształcenia w danym zawodzie.
Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. Polsat News