Ministerstwo Finansów przygotuje projekt ustawy o podmiotach obsługujących kredyty i nabywcach kredytów – wynika z informacji opublikowanych w piątek na stronach KPRM. Ustawa ma stanowić implementację podmiotów unijnych.
W piątek w wykazie prac programowych i legislacyjnych rządu na stronach Kancelarii Prezesa Rady Ministrów została opublikowana informacja o pracach nad projektem ustawy o podmiotach obsługujących kredyty i nabywcach kredytów. Za przygotowanie projektu odpowiedzialne jest Ministerstwo Finansów, a celem nowej ustawy ma być wdrożenie przepisów dyrektywy w sprawie podmiotów obsługujących kredyty i nabywców kredytów do polskiego prawa.
„Dyrektywa jest jednym z elementów pakietu na rzecz rozwiązania problemu kredytów zagrożonych w UE, którego głównym celem jest wprowadzenie rozwiązań służących zmniejszeniu ryzyka związanego z pozostającymi w bilansach banków kredytami zagrożonymi oraz zapobieganiem ich akumulacji w przyszłości – stwierdzono w informacji na stronach KPRM.
Dodano, że dyrektywa wraz z innymi środkami proponowanymi przez Komisję Europejską, a także działania podejmowane przez Europejski Bank Centralny „stworzą dla instytucji kredytowych odpowiednie środowisko do radzenia sobie z nieobsługiwanymi kredytami ujętymi w ich bilansach oraz zmniejszą ryzyko akumulacji nieobsługiwanych kredytów w przyszłości”.
W informacji z wykazu prac programowych i legislacyjnych wynika, że dla wdrożenia dyrektywy proponuje się opracowanie nowej ustawy o podmiotach obsługujących kredyty i nabywcach kredytów, która przede wszystkim wskaże, że „czynności w zakresie obsługi kredytów będą odnosiły się do umów sporządzonych przez określony katalog kredytodawców”. W tej grupie mają się znaleźć bank krajowy, instytucja kredytowa, oddział instytucji kredytowej oraz nabywca kredytu.
Projektowana ustawa ma także ustanowić ramy prawne dla podmiotów obsługujących kredyty, w tym zasady udzielania im zezwoleń po spełnieniu określonych wymogów, a także ma ustanowić warunki działalności, prawa i obowiązki nabywców kredytów, którzy „nabywają prawa kredytodawcy wynikające z nieobsługiwanej umowy o kredyt lub samą nieobsługiwaną umowę o kredyt”. Poza tym w projekcie ma zostać wprowadzony obowiązek wyznaczenia przez nabywcę podmiotu obsługującego kredyty. Zostanie stworzony także rejestr podmiotów obsługujących kredyty, który będzie prowadzony przez Komisję Nadzoru Finansowego.
W nowym akcie prawnym ma zostać zapisany obowiązek udostępniania przez kredytodawcę informacji, które pozwolą potencjalnemu nabywcy kredytu uzyskać istotne informacje na temat możliwości odzyskania wartości takiej umowy. Poza tym w projekcie mają się znaleźć zmiany w przepisach ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, m.in. w zakresie przymusowej restrukturyzacji.
Projektowana ustawa ma zostać przyjęta przez rząd w II kw. 2024 r. (PAP)
autor: Marek Siudaj
ms/ skr/