„Odbudowa” Alcatraz będzie słono kosztować. Są pierwsze szacunki

Donald Trump ogłosił plany „odbudowy” legendarnego więzienia na wyspie Alcatraz, które zostało zamknięte w latach 60. XX wieku, w pobliżu San Francisco. Pojawiają się wstępne szacunki dotyczące kosztów tego projektu, które mogą sięgać nawet 2 miliardów dolarów.

Zdjęcie

Donald Trump "odbuduje" legendarne więzienie? Na zdj. wyspa Alcatraz z ikonicznym budynkiem byłego więzienia /RIEGER BERTRAND / HEMIS.FR /AFP

Donald Trump „odbuduje” legendarne więzienie? Na zdj. wyspa Alcatraz z ikonicznym budynkiem byłego więzienia /RIEGER BERTRAND / HEMIS.FR /AFP Reklama

Rewitalizacja wyspy Alcatraz jako więzienia o zaostrzonym rygorze może wiązać się z wydatkami rzędu około 2 miliardów dolarów — poinformował w piątek portal Axios, powołując się na źródła w administracji USA. Prezydent Donald Trump zapowiedział otwarcie więzienia.

Donald Trump jest zdeterminowany, aby ponownie otworzyć więzienie na wyspie Alcatraz

Jak wynika ze źródeł, mimo oporu ze strony politycznych przeciwników, prezydent jest tak zdeterminowany, aby wznowić działalność w więzieniu na wyspie Alcatraz w pobliżu San Francisco, że członkowie jego administracji wielokrotnie odwiedzali wyspę i przygotowali wstępny kosztorys.

Rozmówcy zaznaczyli, że Trump jeszcze nie podjął ostatecznej decyzji co do projektu. Mówią, że rozważane są trzy opcje. Jedna z nich to budowa nowego więzienia typu „supermax”, czyli o maksymalnych zabezpieczeniach, co wiązałoby się z wyburzeniem wszystkich istniejących budynków na wyspie i kosztowałoby ponad 2 miliardy dolarów.

Reklama

Kilka wariantów finansowania więzienia na wyspie Alcatraz

Inna opcja obejmuje budowę mniejszego zakładu karnego, który nie zajmowałby całej wyspy, za około 1 miliard dolarów. Ostatni wariant przewiduje ogłoszenie przetargu oraz zlecenie budowy i zarządzania więzieniem prywatnej firmie, jednak ta możliwość jest według źródeł najmniej prawdopodobna — informuje Axios.

Zgodnie z informacjami tego portalu, Trump interesuje się więzieniem na Alcatraz z powodów bardziej symbolicznych niż rzeczywistych. W maju napisał w serwisie społecznościowym Truth Social, że gdy USA „były poważniejszym krajem”, nie wahały się „zamykać najniebezpieczniejszych przestępców i trzymać ich z dala od każdego, kogo mogli skrzywdzić”.

Jeden z doradców Trumpa wskazał, że prezydentowi podoba się Alcatraz, „bo jest twarde” — przekazał Axios.

Do nowego Alcatraz trafialiby najniebezpieczniejsi przestępcy

Rzeczniczka Białego Domu Karoline Leavitt oświadczyła w czwartek, że w przypadku ponownego otwarcia więzienia na Alcatraz, mogliby do niego trafiać najgroźniejsi przestępcy: zarówno Amerykanie, jak i imigranci oczekujący na deportację z USA.

Znane więzienie zbudowane na niewielkiej wyspie w Zatoce San Francisco zostało zamknięte w 1963 roku m.in. z powodu wysokich kosztów utrzymania, a obecnie pełni funkcję atrakcji turystycznej i muzeum, nad którym opiekę sprawuje Służba Parków Narodowych.

Więzienie jest znane z wielu filmów i książek oraz było miejscem pobytu niebezpiecznych kryminalistów. Wśród nich był słynny chicagowski gangster Al Capone. Według doniesień w ciągu 29 lat działalności zakładu karnego na Alcatraz miało miejsce 14 prób ucieczek, a niemal wszyscy uciekinierzy zostali złapani lub zginęli.

***

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. „Wydarzenia”: Kontrole w restauracjach.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *