AI wydobędzie terabajty na Twoją wypłatę? Pracownicy biurowi są najbardziej zaniepokojeni

Jak wynika z danych NASK i Międzynarodowej Organizacji Pracy, w Polsce 41,3% pracowników obawia się, że rozwój generatywnej sztucznej inteligencji może doprowadzić do obniżek wynagrodzeń w ich dziedzinach, a 29,3% obawia się utraty pracy z powodu automatyzacji pracy.

AI wydobędzie terabajty na Twoją wypłatę? Pracownicy biurowi są najbardziej zaniepokojeni

zdjęcie: Lightspring // Shutterstock

Jednocześnie na pytanie o potencjalny wpływ sztucznej inteligencji generacji na ich karierę w ciągu najbliższych pięciu lat respondenci odpowiedzieli, że wpływ ten będzie umiarkowany lub minimalny (odpowiednio 31,2% i 26,1%).

„To oznacza, że respondenci uważają, że perspektywa całkowitego przejęcia przez sztuczną inteligencję naszych miejsc pracy to kwestia bardziej odległej przyszłości” – zauważono w raporcie.

Co więcej, jedna czwarta respondentów uważa, że wpływ generacji AI będzie znaczny (16,5%) lub całkowity (5,5%).

Badania wskazują, że ponad 5 milionów miejsc pracy (30,3%) można by częściowo zautomatyzować dzięki sztucznej inteligencji generacji.

Ponad 800 000 osób (4,9% ogółu pracowników) zatrudnionych jest na stanowiskach najbardziej narażonych na wpływ sztucznej inteligencji, co oznacza, że większość ich zadań mogłaby wykonywać sztuczna inteligencja.

Grupą demograficzną najbardziej podatną na wpływ Gen AI są pracownicy biurowi. Spośród nich 71,6% wykonuje zadania, które można zautomatyzować, a prawie połowa (47,2%) należy do kategorii najwyższego ryzyka.

„Niemniej jednak nie oznacza to, że te stanowiska znikną. Po prostu pojawią się nowe zadania, których AI nie będzie w stanie obsłużyć” – stwierdził Filip Konopczyński, dyrektor Biura i Analiz w NASK i współautor raportu, cytowany w dokumencie.

„Wdrożenie Gen AI w miejscu pracy leży całkowicie w naszych rękach. Jego potencjał jest ogromny, ale musimy pamiętać, że pozostaje on jedynie narzędziem. Nie może całkowicie zastąpić ludzkich pracowników” – dodał.

Dane z badań NASK i MOP ujawniają nie tylko rewolucję technologiczną, ale także znaczące nierówności strukturalne – skutki sztucznej inteligencji generacji są szczególnie widoczne w sektorach, w których większość pracowników stanowią kobiety. 39,1% pracownic wykonuje pracę, która mogłaby zostać przekształcona dzięki automatyzacji, podczas gdy tylko 22%

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *