UE chce zadać Rosji nowy cios. „Opcja nuklearna” na stole pośród sankcji

Unia Europejska rozważa wdrożenie pewnego rodzaju „opcji nuklearnej” wśród swoich sankcji, konkretnie odłączenie ponad dwudziestu rosyjskich banków od systemu SWIFT, jak donosi Bloomberg. Rozważane są również inne potencjalne nowe sankcje wobec Rosji, w tym obniżenie pułapu cenowego dla importu ropy naftowej z tego kraju i zakaz eksploatacji gazociągów Nord Stream 1 i Nord Stream 2. Obecnie Bruksela prowadzi rozmowy z państwami członkowskimi.

Zdjęcie

UE chce odciąć ponad 20 rosyjskich banków od systemu SWIFT. Trwają konsultacje ws. nowych sankcji /Alexander Kazakov / SPUTNIK /AFP

UE chce odciąć ponad 20 rosyjskich banków od systemu SWIFT. Trwają konsultacje w sprawie nowych sankcji / Alexander Kazakov / SPUTNIK / AFP Reklama

Nowe sankcje przeciwko Rosji wymagają zgody i przyjęcia przez wszystkie państwa członkowskie Unii Europejskiej.

„Opcja nuklearna” pośród sankcji: UE zamierza uderzyć w rosyjskie banki

Proponowane odłączenie rosyjskich banków od systemu SWIFT byłoby poważnym ciosem, ponieważ system ten jest wykorzystywany przez tysiące instytucji na całym świecie; ułatwia on między innymi zlecenia płatnicze. Uniemożliwienie dostępu do SWIFT ponad 20 rosyjskim bankom wymagałoby, aby wszystkie takie zlecenia były przekazywane telefonicznie lub faksem, co znacznie wydłużyłoby czas potrzebny do sfinalizowania transakcji finansowych.

Reklama

Działanie to zostało przedstawione do konsultacji między państwami członkowskimi UE, jak donosi Bloomberg, powołując się na źródła zaznajomione z problemem, które poprosiły o zachowanie anonimowości. Ponadto rozważane są inne sugestie dotyczące nowych sankcji przeciwko Rosji .

Unia Europejska ocenia nowe sankcje wobec Rosji

Jedna z propozycji zakłada obniżenie maksymalnej ceny rosyjskiej ropy z obecnych 60 USD za baryłkę do 45 USD. Limit cenowy rosyjskiej ropy naftowej został ustalony w 2022 r. przez kraje G7 (Kanada, Francja, Niemcy, Włochy, Japonia, Wielka Brytania, Stany Zjednoczone) we współpracy z Unią Europejską.

Inną sugestią jest zakaz eksploatacji gazociągów Nord Stream 1 i Nord Stream 2 – chociaż obecnie są nieaktywne, jak zauważyła w zeszłym tygodniu rzeczniczka Komisji Europejskiej Paula Pinho, „przyszłość jest nieprzewidywalna”. Oczekuje się również, że państwa członkowskie UE przedstawią swój wkład w ograniczenia handlowe wynoszące 2,5 mld euro, mające na celu zmniejszenie zdolności Rosji do samofinansowania operacji wojskowych.

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga włączonej obsługi JavaScript w przeglądarce. „Szczerze o pieniądzach”: Drony to przyszłość Polsat News

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *