Polacy od dawna czekają na taką inflację. A co z obniżkami stóp procentowych?

Inflacja w kwietniu była niższa niż oczekiwano (dane wstępne), co wywołało nową debatę na temat prawdopodobnej obniżki stóp procentowych na nadchodzącym spotkaniu MPC w maju. Ogólny konsensus sugeruje spadek o 50 punktów bazowych. Podsumowując: stopa inflacji w kwietniu wyniosła 4,2% rok do roku i 0,4% miesiąc do miesiąca.

Zdjęcie

Kwietniowa inflacja niższa od oczekiwań. Co zrobi Rada Polityki Pieniężnej na zbliżającym się posiedzeniu? Zdj. ilustracyjne /123RF/PICSEL

Inflacja w kwietniu niższa niż oczekiwano. Jakie działania podejmie Rada Polityki Pieniężnej na nadchodzącym posiedzeniu? Zdjęcie ilustracyjne / 123RF/PICSEL Reklama

Stopa inflacji w kwietniu wynosi 4,2%, nieznacznie poniżej oczekiwanego konsensusu. Niemniej jednak wzrostowy impet cen bazowych pozostaje stłumiony, co prawdopodobnie wzmocni scenariusz obniżki stóp procentowych, jak zauważyli analitycy mBanku w komentarzu na platformie X.

Lektura obowiązkowa: NBP publikuje nowe dane ekonomiczne. Trwająca niepewność dla przedsiębiorstw

Zwiększać

Tymczasem Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego, podkreśliła, że prognozy inflacyjne NBP zawarte w projekcji marcowej są znacznie przesadzone i trzeba je będzie znacznie zrewidować w dół. „Inflacja na poziomie 5,2% w drugim kwartale tego roku nie jest już możliwa. Oznacza to, że RPP ma uzasadnione powody, aby rozpocząć obniżki stóp procentowych, a pierwsza obniżka prawdopodobnie nastąpi w przyszłym tygodniu podczas majowego posiedzenia. Przewiduję obniżkę o 50 punktów bazowych, a kolejna o tej samej skali potencjalnie nastąpi w czerwcu. Spodziewam się, że do końca tego roku stopy procentowe zostaną obniżone o 100-125 punktów bazowych” – skomentowała Monika Kurtek.

Reklama

Przeczytaj: Najnowsze dane przed posiedzeniem MPC. Znamy wskaźnik inflacji za kwiecień

Analitycy Pekao zwrócili uwagę na kolejną, choć niewielką, niespodziankę w postaci spadku inflacji.

„Wstępny szacunek inflacji CPI za kwiecień wykazał zauważalny spadek do 4,2 procent rok do roku z prawie 5 procent w pierwszym kwartale. Chociaż wysoka baza z ubiegłego roku (szczególnie w odniesieniu do żywności po podwyżce VAT) odegrała tutaj kluczową rolę” – zauważyli w komentarzu na platformie X.

Zwiększać

Analitycy PKO BP podkreślają, że spadek cen żywności wpłynął na niższą inflację zanotowaną w kwietniu.

„Głównym źródłem dezinflacji był znaczny spadek dynamiki cen żywności, do 5,3% r/r z 6,7% r/r w marcu, z powodu zaniku efektu niskiej bazy sprzed roku (w kwietniu 2024 r. zostanie przywrócona wyższa stawka VAT na żywność).

Eksperci PKO BP przewidują również znaczącą obniżkę stóp procentowych na majowym posiedzeniu.

„Szacujemy, że inflacja bazowa w kwietniu spadła do ok. 3,4% r/r z 3,6% r/r w marcu (…). Ton publikacji, w połączeniu z serią stosunkowo słabych danych o aktywności z pierwszego kwartału 2025 r., jest zgodny z prawdopodobieństwem obniżki stóp na posiedzeniu RPP w maju, potencjalnie o 50 pb.” – skomentowali na platformie X.

Zwiększać

Ekonomiści Rafał Benecki i Michał Rubaszek z ING Banku Śląskiego w komentarzu ocenili również, że inflacja bazowa spadła w kwietniu do 3,4-3,5 proc. z 3,6 proc. w marcu.

„Obniżenie rocznej inflacji wynika z połączenia trzech elementów. Najistotniejszy jest efekt bazowy na inflację cen żywności, wynikający z ponownego wprowadzenia podatku VAT na żywność w kwietniu 2024 r. Jest to główny czynnik stojący za spadkiem rocznej inflacji cen żywności z 6,7% do 5,3%. Drugim czynnikiem jest przyspieszenie rocznej stopy spadku cen paliw do 8,3% z 4,7% w marcu, na co wpływ ma deprecjacja dolara i spadek cen ropy naftowej na rynkach międzynarodowych” – zauważyli ekonomiści ING BSK. Dodali, że spadek inflacji jest dodatkowo wspierany przez spowolnienie dynamiki płac i słaby popyt, które przyczyniają się do stopniowego spadku dynamiki inflacji bazowej.

Główny Urząd Statystyczny podał w tzw. szybkim szacunku, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w kwietniu 2025 r. wzrosły w ujęciu rok do roku o 4,2% i wzrosły o 0,4% w porównaniu z poprzednim miesiącem.

Analitycy przewidywali wzrost cen w kwietniu o 4,3% w ujęciu rok do roku i 0,4% w ujęciu miesiąc do miesiąca.

***

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga obsługi JavaScript w Twojej przeglądarce. „Wydarzenia”: Ostatni dzwonek na rozliczenie się z fiskusem Polsat News

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *