Uczestnicy debaty zgodzili się, że umowa o pracę jest najbardziej cenionym standardem w oczach pracowników, jednak zewnętrzne formy zatrudnienia przynoszą uzupełnienie na rynku
Materiał powstał we współpracy z Orange Polska
Umowa o pracę, samozatrudnienie, umowy cywilnoprawne oraz wolni strzelcy – rynek wypracował różnorodne modele zatrudnienia. Są one również różnie postrzegane przez przedsiębiorstwa i pracowników. O potencjalnych możliwościach oraz ewentualnych potrzebach zmian rozmawiali uczestnicy panelu „Czy powinniśmy poszukiwać nowego modelu organizacji pracy?”, który miał miejsce podczas wiosennej edycji EFNI.
Na pytanie o przyszłość rynku pracy, eksperci wskazywali, że elastyczne formy zatrudnienia nie okazały się uniwersalnym rozwiązaniem.
– Mówiąc o współczesnym rynku pracy, nowych technologiach oraz AI, nie możemy zapominać o człowieku. To on jest najważniejszym elementem – zaznaczyła prof. Ewa Flaszyńska, dyrektorka Departamentu Rynku Pracy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Podkreśliła, że wciąż poszukujemy bezpieczeństwa zatrudnienia. Badania pokazują, że to również dotyczy młodszych pokoleń.
– Młodzi ludzie dążą jednak również do uniknięcia kultury pracy non stop, aż do późnych godzin, z nadgodzinami. Szukają bezpieczeństwa, ale także równowagi między pracą a życiem osobistym – opisywała prof. Flaszyńska.
Jak będzie przyszłość rynku pracy? – Badania już pokazują, że wiele zawodów może zostać zastąpionych przez sztuczną inteligencję, chociaż dotyczy to głównie prostych zajęć. Ludzie muszą nieustannie podnosić swoje kwalifikacje i poszukiwać nowych umiejętności. Kluczowe jest skupienie się na człowieku, zarówno w dyskusjach o roli urzędów pracy, bezrobotnych, zatrudnionych oraz pracodawcach, jak i o modelach zatrudnienia – uważa ekspertka.
Dla firm zajmujących się technologiami kluczowe wydają się być innowacje, rozwój oraz szkolenia. – Co przyciąga ludzi do pracy? Technologie, które ułatwiają pracę oraz wzmacniają pozycję na rynku pracy. Nasi pracownicy, dzięki naszym programom szkoleniowym, uzyskują kompetencje poszukiwane na rynku – zauważył Jacek Kowalski, członek zarządu ds. Human Capital w Orange Polska.
Jego zdaniem stabilność oraz elastyczne umowy o pracę są istotne, ale liczy się także rozwój. Technologicznie zaawansowane marki przyciągają pracowników, chociaż same technologie mogą prowadzić do automatyz